Lähtökohdat semifinaaleihin rallicrossin MM-sarjan kauden kahdeksannessa osakilpailussa Espanjan Barcelonassa ovat äärimmäisen jännittävät.
MM-pistejohtaja Johan Kristofferssonille sunnuntaina ajetut alkuerät Espanjan Barcelonassa olivat iso pettymys, kun kaksinkertainen maailmanmestari jätettiin tylysti kokonaispisteissä sijalle viisi. Kun semifinaaleissa eturivin lähtöpaikat menevät alkuerien neljälle parhaalle kuljettajalle, joutuu Kristoffersson starttaamaan finaalipaikan metsästykseen toisesta lähtörivistä.
Kaksi kertaa urallaan MM-osakilpailuvoittoa Barcelonassa juhlinut Mattias Ekström käytti Kristofferssonin hieman huonommin sujuneen aamupäivän hyödykseen parhaalla mahdollisella tavalla, napaten alkueristä kahden ykkössijan ja yhden nelossijan turvin kokonaisvoiton. MM-pisteissä Ekströmin alkuerävoitto ja Kristofferssonin viides sija tarkoittivat samalla sitä, että Ekström kavensi Kristofferssonin pistejohtoa alkuerissä neljällä pisteellä. Lisäjännitystä iltapäivään tuo vielä se, että Ekström ja Kristoffersson asettuvat lähtöviivalle samassa semifinaalilähdössä.
Ekström starttaa loppuratkaisuihin ilman muuta suurimpana voittajasuosikkina, mutta toisaalta kolmannen ja viimeisen alkuerävaiheen viimeinen lähtö, jossa mukana olivat Ekströmin lisäksi Andreas Bakkerud, Hansenin veljekset Kevin ja Timmy, sekä Kristoffersson, osoitti ilman muuta sen, että tänään voittajaehdokkaita on useita ja myös palkintopallille riittää potentiaalisia ehdokkaita enemmän kuin ehkä kertaakaan aiemmin kuluvan kauden aikana.
Bakkerud, MM-sarjan viime vuoden pistekakkonen, on varsinkin ollut sunnuntaina huippuiskussa. Norjalainen vei nimiinsä juuri tuon kolmannen alkuerävaiheen viimeisen ja kovimman lähdön loistavan esityksen päätteeksi, eikä Renault-kuljettajan iloa maaliintulon jälkeen tarvinnut teeskennellä. Bakkerud on ilman muuta tämän päivän musta hevonen numero yksi, kun pohditaan Ekströmin, Hansenin veljesten, sekä Kristofferssonin mahdollisia haastajia.
Sen sijaan suomalaistiimi GRX Tanecolle jo yhdenkin finaalipaikan saavuttaminen tänään on kovan työn takana. Lauantain tavoin GRX:n Hyundait, kuljettajinaan Niclas Grönholm ja Timur Timerzyanov, eivät sunnuntainakaan ole yltäneet kärjen vauhtiin ja alkuerien jälkeen kaksikon nimet löytyivät tulosluettelosta sijoilta kahdeksan ja kymmenen. Näin ollen GRX:n kuljettajat asettuvat samaan semifinaalilähtöön, Grönholm neljänteen ja Timerzyanov viidenteen ruutuun.
Semifinaalit Barcelonassa käynnistyvät Suomen aikaa kello 17.00 ja finaali noin kello 17.40. Tuttuun tapaan molemmista semifinaaleista finaaliin etenee kolme parasta kuljettajaa.
Kolmannen alkuerän tulokset
1) Andreas Bakkerud (Renault) 3.14,671
2) Kevin Hansen (Peugeot) 3.15,708
3) Anton Marklund (Renault) 3.16,542
4) Mattias Ekström (Audi) 3.16,973
5) Timmy Hansen (Peugeot) 3.17,624
6) Johan Kristoffersson (Volkswagen) 3.17,790
7) Robin Larsson (Audi) 3.17,916
8) Timo Scheider (Seat) 3.18,636
9) Niclas Grönholm (Hyundai) 3.19,172
10) Timur Timerzyanov (Hyundai) 3.19,504
11) Enzo Ide (Audi) 3.20,855
12) Tamas Karai (Audi) 3.21,293
———-
13) Mandie August (Seat) 3.30,194
14) Patrick Guillerme (Hyundai) 3.30,320
15) Oliver Bennett (Mini) 3.39,501
16) Liam Doran (Renault) Ei startannut
Pistetilanne 3/3 alkuerän jälkeen
1) Mattias Ekström (Audi) 140
2) Andreas Bakkerud (Renault) 131
3) Kevin Hansen (Peugeot) 130
4) Timmy Hansen (Peugeot) 123
5) Johan Kristoffersson (Volkswagen) 116
6) Anton Marklund (Renault) 114
7) Robin Larsson (Audi) 109
8) Niclas Grönholm (Hyundai) 108
9) Timo Scheider (Seat) 107
10) Timur Timerzyanov (Hyundai) 106
11) Tamas Karai (Audi) 98
12) Enzo Ide (Audi) 94
———-
13) Mandie August (Seat) 92
14) Oliver Bennett (Mini) 90
15) Patrick Guillerme (Hyundai) 88
16) Liam Doran (Renault) 63
Semifinaalit
Lähtö 1
Mattias Ekström (Audi) 1.
Kevin Hansen (Peugeot) 3.
Johan Kristoffersson (Volkswagen) 5.
Robin Larsson (Audi) 7.
Timo Scheider (Seat) 9.
Tamas Karai (Audi) 11.
Lähtö 2
Andreas Bakkerud (Renault) 2.
Timmy Hansen (Peugeot) 4.
Anton Marklund (Renault) 6.
Niclas Grönholm (Hyundai) 8.
Timur Timerzyanov (Hyundai) 10.
Enzo Ide (Audi) 12.
Nimen perässä kuljettajan sijoitus alkuerissä
Teksti: Jari Hotti, UrheiluUutiset Motorsport
toimitus@urheiluuutiset.com
Facebook kommentit