Miika Hokkanen uudella Ranskan leijonalla Italian EM-ralliin – “Tulee mielenkiintoista”

15.7.2020 / 08:02
Miika Hokkanen Latvian EM-rallissa toukokuussa 2019 (Kuva: RPF).

[ A- ] / [ A+ ]

Miika Hokkanen osallistuu yhdessä kartanlukijansa Rami Suorsan kanssa heinäkuun viimeisenä viikonloppuna ajettavaan Italian EM-ralliin ranskalaisen Sainteloc Junior Teamin Peugeot 208 Rally4 -autolla.

Rallin SM-sarjassa SM3-luokan Suomen mestaruuden vuonna 2017 voittanut Miika Hokkanen, 24, on kahtena edellisenä vuonna rakentanut uraansa rallin EM-sarjassa. Vuosina 2018-2019 Hokkanen on osallistunut yhteensä yhdeksään EM-ralliin ja niissä kaikissa alla on ollut etuvetoinen Peugeot 208 R2 -auto. Parhaat saavutukset Hokkanen on tähän mennessä kirjauttanut Puolan ja Latvian vuoden 2018 EM-ralleista, joissa molemmissa sijoitus oli ERC3-luokassa kolmas.

Hokkasen kolmas kausi EM-sarjassa ja ERC3-luokassa käynnistyy heinäkuun viimeisenä viikonloppuna ajettavalla Italian EM-rallilla, missä suomalaiskuljettaja edustaa tulokaskauden tapaan ranskalaista Sainteloc Junior Teamia. Viime kaudella Hokkanen osallistui Espanjan, Latvian ja Puolan EM-ralleihin espanjalaisen Mavisa Sport -tiimin väreissä. Tulevassa Italian EM-rallissa Hokkanen kilpailee Peugeotin täysin uudella 208 Rally4 -autolla.

– Rehellisyyden nimissä on sanottava, että minulla ei ole juurikaan kokemusta tästä autosta, joten edessä on taas uusi oppimisprosessi. Ajoin pikaisen testin viime vuoden joulukuussa, ehkä noin 10 kilometriä. Auto tuntui hyvältä, mutta onhan siitä kulunut jo aikaa, nyt yli vuoden kilpailutauolta paluun tekevä Hokkanen sanoo EM-sarjan tiedotteessa.

Peugeot 208 Rally4 -auton kehitystyö käynnistyi keväällä 2019 ja se korvaa edellisen korimallin 208 R2 -auton. Auto on nähty kilpailuissa tähän mennessä vasta muutaman kerran ja tähän toki koronapandemia on myös vaikuttanut. Selvää kuitenkin on, että nyt edessä oleva Italian EM-ralli on uudelle “Ranskan leijonalle” ensimmäinen iso koitos. Hokkanen pääsee ajamaan autolla testiä Italiassa ensi viikon tiistaina, pari päivää ennen varsinaisen kilpailun starttia.

– Toivottavasti löydämme autoon testeissä hyvät säädöt, mutta toisaalta onhan meillä koko kilpailu aikaa parantaa niitä ja oppia. Tavoitteena on oppia, mutta on myös erittäin mielenkiintoista osallistua uudella autolla, koska kahtena edellisenä vuonna olemme kilpailleet vanhemmalla R2-autolla. Nyt kyseessä on Rally4-auto ja siitä tulee mielenkiintoista, koska kyseessä on nopeampi auto kuin edeltäjänsä, Hokkanen korostaa.

Italian EM-ralli ei ole Hokkaselle uusi tuttavuus, osallistuihin lahtelainen tähän kilpailuun vuonna 2018. Tuloksena pari vuotta sitten oli keskeytys auton tekniikkamurheiden seurauksena.

– Silloin nautin niistä erittäin mukavista erikoiskokeista. Nyt edessä on todella haastava kilpailu, koska ajamisen osalta takana on niin pitkä tauko. En tiedä miten kauan siinä menee, että löytää vauhdin uuden auton kanssa, mutta tämä kilpailu on itsessään jo niin uskomaton ja olen erittäin iloinen siitä, että näissä vaikeissa olosuhteissa he pystyvät sen tänä vuonna järjestämään, Hokkanen viittaa koronapandemian kilpailunjärjestäjille aiheuttamiin haasteisiin.

Italian EM-ralli ajetaan kaksipäiväisenä kilpailuna 25.-26. heinäkuuta ja suomalaisväriä kilpailuun tuovat myös Emil Lindholm kartanlukijansa Mikael Korhosen kanssa. Hokkanen ja kartanlukija Rami Suorsa ovat mukana Sainteloc Junior Teamin Peugeot 208 Rally4 -autolla myös 14.-16. elokuuta ajettavassa Latvian EM-rallissa.

– Meillä on erittäin hyvä tiimi ja olen iloinen saadessani olla taas yhdessä Saintelocin ja Ramin kanssa. Ympäristö on minulle tuttu, joten on helppoa taas hypätä tiimin mukaan. Toivottavasti löydetään hyvä vauhti ja saadaan tulosta aikaan. Koskaan et tietenkään voi tietää mitä tapahtuu, mutta tulemme tekemään kovasti töitä, Hokkanen vakuuttaa.

Italian EM-rallin aikataulu

Lauantai 25.7.

10.13 – EK01 Pico – Greci 1 (13,40 km)
11.02 – EK02 Roccasecca – Colle San Magno 1 (13,93 km)
11.52 – EK03 Santopadre – Artino 1 (21,17 km)

Huoltotauko

16.26 – EK04 Pico – Greci 2 (13,40 km)
17.15 – EK05 Roccasecca – Colle San Magno 2 (13,93 km)
18.05 – EK06 Santopadre – Artino 2 (21,17 km)

Ek-kilometrit yhteensä: 97,00 km

Sunnuntai 26.7.

09.32 – EK07 Rocca di Cave 1 (7,25 km)
09.49 – EK08 Rocca Santo Stefano 1 (14,60 km)
10.45 – EK09 Guarcino 1 (11,75 km)

Huoltotauko

13.17 – EK10 Rocca di Cave 2 (7,25 km)
13.34 – EK11 Rocca Santo Stefano 2 (14,60 km)
14.30 – EK12 Guarcino 1 (11,75 km)

Huoltotauko

17.02 – EK13 Rocca di Cave 3 (7,25 km)
17.19 – EK14 Rocca Santo Stefano 3 (14,60 km)
18.15 – EK15 Guarcino 3 (11,75 km)

Kaikki ajat Suomen aikoja

Ek-kilometrit yhteensä: 100,80 km
Ek-kilometrit koko kilpailu: 197,80 km

 

 

Lue myös! Emil Lindholm tekee EM-debyyttinsä Italiassa – “Viiden kuukauden tauko ohi” (18.6.2020)

Teksti: Jari Hotti, UrheiluUutiset Motorsport
toimitus@urheiluuutiset.com


Facebook kommentit