Ralli-SM erikoistilastot

[ A- ] / [ A+ ]

Rallin SM-sarjan erikoistilastot 2019

Sarjasta on nyt ajettu 5/7 osakilpailua
Seuraava osakilpailu 31.8. Laitila

Osakilpailuvoitot

Yleiskilpailu

Takamoto Katsuta 2
Emil Lindholm 1
Jari Huttunen 1
Teemu Asunmaa 1

SM1-luokka

Emil Lindholm 2
Teemu Asunmaa 2
Juha Salo 1

SM2-luokka

Esa Ruotsalainen 4
Ville Hautamäki 1

SM3-luokka

Joonas Lindroos 3
Roni Kauppi 1
Sami Pajari 1

SM4-luokka

Jesse Turunen 2
Sami Korvola 2
Jari-Matti Tiilikka 1

Palkintosijoitukset

Yleiskilpailu

Juha Salo 5 (0-1-4)
Teemu Asunmaa 3 (2-1-0)
Takamoto Katsuta 2 (2-0-0)
Emil Lindholm 2 (1-1-0)
Jari Huttunen 2 (1-1-0)
Kristian Kiviniemi 1 (0-0-1)

SM1-luokka

Juha Salo 5 (1-3-1)
Teemu Asunmaa 4 (2-1-1)
Emil Lindholm 2 (2-0-0)
Kristian Kiviniemi 2 (0-0-2)
Mikko Heikkilä 1 (0-1-0)
Jari Ketomaa 1 (0-0-1)

SM2-luokka

Esa Ruotsalainen 5 (4-1-0)
Ville Hautamäki 5 (1-4-0)
Timo Mäenpää 2 (0-0-2)
Ari-Pekka Koivisto 1 (0-0-1)
Arto Juolahti 1 (0-0-1)
Mikko Ala-Talkkari 1 (0-0-1)

SM3-luokka

Sami Pajari 4 (1-1-2)
Joonas Lindroos 3 (3-0-0)
Lauri Joona 3 (0-2-1)
Henri Hokkala 2 (0-2-0)
Aleksi Röyhkiö 2 (0-1-1)
Roni Kauppi 1 (1-0-0)

SM4-luokka

Jani Seppälä 4 (0-2-2)
Jesse Turunen 3 (2-1-0)
Sami Korvola 3 (2-1-0)
Jani Lahtinen 2 (0-1-1)
Jari-Matti Tiilikka 1 (1-0-0)
Jari Suontausta 1 (0-0-1)

Erikoiskokeet johtoasemassa

Yleiskilpailu

Emil Lindholm 12
Takamoto Katsuta 12
Jari Huttunen 10
Teemu Asunmaa 3
Henrik Pietarinen 2
Juha Salo 2

SM1-luokka

Emil Lindholm 16
Juha Salo 11
Teemu Asunmaa 11
Henrik Pietarinen 2

SM2-luokka

Esa Ruotsalainen 31
Ville Hautamäki 9

SM3-luokka

Joonas Lindroos 16
Roni Kauppi 7
Aleksi Röyhkiö 4
Sami Pajari 4
Heikki Koski-Lammi 3
Henri Hokkala 3
Lauri Joona 3

SM4-luokka

Jesse Turunen 15
Sami Korvola 10
Jari-Matti Tiilikka 8
Jussi Teppo 3
Harri Korkiakoski 2
Jani Seppälä 2

Erikoiskokeiden pohja-ajat

Yleiskilpailu

Takamoto Katsuta 11
Jari Huttunen 10
Emil Lindholm 7
Henrik Pietarinen 5
Teemu Asunmaa 4
Juha Salo 2
Valtteri Bottas 1

SM1-luokka

Emil Lindholm 12
Juha Salo 11
Teemu Asunmaa 9
Henrik Pietarinen 5
Mikko Heikkilä 2
Kristian Kiviniemi 1

SM2-luokka

Esa Ruotsalainen 23
Ville Hautamäki 17

SM3-luokka

Joonas Lindroos 13
Sami Pajari 7
Lauri Joona 6
Aleksi Röyhkiö 5
Heikki Koski-Lammi 4
Henri Hokkala 3
Anssi Rytkönen 1
Roni Kauppi 1

SM4-luokka

Jesse Turunen 17
Jari-Matti Tiilikka 6
Sami Korvola 6
Jani Seppälä 4
Jussi Teppo 4
Jani Lahtinen 2
Harri Korkiakoski 1

Eniten pohja-aikoja (kaikki luokat huomioitu)

Esa Ruotsalainen 23 (SM2)
Jesse Turunen 17 (SM4)
Ville Hautamäki 17 (SM2)
Joonas Lindroos 13 (SM3)
Emil Lindholm 12 (SM1)
Juha Salo 11 (SM1)
Teemu Asunmaa 9 (SM1)
Sami Pajari 7 (SM3)
Jari-Matti Tiilikka (SM4)
Lauri Joona 6 (SM3)
Sami Korvola 6 (SM4)
Aleksi Röyhkiö 5 (SM3)
Henrik Pietarinen 5 (SM1)

Erikoiskokeiden top6-ajat (Yleiskilpailu)

Juha Salo 40
Teemu Asunmaa 38
Kristian Kiviniemi 25
Emil Lindholm 23
Henrik Pietarinen 18
Jari Huttunen 17
Jari Ketomaa 17
Jukka Ketomäki 14
Takamoto Katsuta 14
Mikko Heikkilä 8
Valtteri Bottas 8
Esa Ruotsalainen 5
Samuli Vuorisalo 3
Jarkko Nikara 2
Jukka Kasi 2
Ville Hautamäki 2
Juha Koljonen 1
Kimmo Kurkela 1
Mikko Lehti 1
Ville Pynnönen 1

 

SM-pistetilanteet 2019 löydät täältä