Rallin SM erikoistilastot

[ A- ] / [ A+ ]

Kausi 2020

Sarjasta on nyt ajettu 3/6 osakilpailua
Seuraava osakilpailu 13.6. Kouvola

Osakilpailuvoitot

Yleiskilpailu

Emil Lindholm 2
Kalle Rovanperä 1

SM1-luokka

Emil Lindholm 2
Teemu Asunmaa 1

SM2-luokka

Anssi Rytkönen 1
Jaro Kinnunen 1
Ville Hautamäki 1

SM3-luokka

Lauri Joona 2
Sami Pajari 1

SM4-luokka

Petteri Jäppinen 1
Sami Korvola 1
Tommi Mäkinen 1

 

 

Palkintosijoitukset

Yleiskilpailu

Teemu Asunmaa 3 (0-3-0)
Emil Lindholm 2 (2-0-0)
Kalle Rovanperä 1 (1-0-0)
Craig Breen 1 (0-0-1)
Eerik Pietarinen 1 (0-0-1)
Mikko Heikkilä 1 (0-0-1)

SM1-luokka

Emil Lindholm 3 (2-0-1)
Teemu Asunmaa 3 (1-2-0)
Eerik Pietarinen 1 (0-1-0)
Juha Salo 1 (0-0-1)
Mikko Heikkilä 1 (0-0-1)

SM2-luokka

Ville Hautamäki 2 (1-1-0)
Jaro Kinnunen 2 (1-0-1)
Jussi Lindberg 2 (0-1-1)
Anssi Rytkönen 1 (1-0-0)
Riku Tahko 1 (0-1-0)
Timo Mäenpää 1 (0-0-1)

SM3-luokka

Lauri Joona 3 (2-1-0)
Sami Pajari 2 (1-1-0)
Henri Hokkala 2 (0-1-1)
Aleksi Röyhkiö 1 (0-0-1)
Jani Luhtaniemi 1 (0-0-1)

SM4-luokka

Sami Korvola 3 (1-2-0)
Toni Herranen 2 (0-0-2)
Petteri Jäppinen 1 (1-0-0)
Tommi Mäkinen 1 (1-0-0)
Jere Pensas 1 (0-1-0)
Miko Kiminki 1 (0-0-1)

 

 

Erikoiskokeet johtoasemassa

Yleiskilpailu

Emil Lindholm 13
Kalle Rovanperä 9
Teemu Asunmaa 3

SM1-luokka

Emil Lindholm 21
Teemu Asunmaa 4

SM2-luokka

Anssi Rytkönen 9
Jaro Kinnunen 8
Ville Hautamäki 4
Riku Tahko 3

SM3-luokka

Sami Pajari 11
Lauri Joona 8
Heikki Koski-Lammi 3
Henri Hokkala 1
Jani Luhtaniemi 1

SM4-luokka

Petteri Jäppinen 12
Jere Pensas 6
Sami Korvola 3
Tommi Mäkinen 2
Toni Herranen 1

 

 

Erikoiskokeiden pohja-ajat

Yleiskilpailu

Emil Lindholm 10
Kalle Rovanperä 8
Teemu Asunmaa 6
Mikko Heikkilä 1

SM1-luokka

Emil Lindholm 15
Teemu Asunmaa 7
Eerik Pietarinen 1
Esa Ruotsalainen 1
Mikko Heikkilä 1

SM2-luokka

Ville Hautamäki 7
Jaro Kinnunen 6
Anssi Rytkönen 4
Riku Tahko 4
Jussi Lindberg 2
Anssi Valkonen 1

SM3-luokka

Lauri Joona 11
Sami Pajari 7
Heikki Koski-Lammi 3
Henri Hokkala 2
Jani Luhtaniemi 1

SM4-luokka

Jere Pensas 8
Petteri Jäppinen 5
Sami Korvola 4
Toni Herranen 3
Tommi Mäkinen 2
Miko Kiminki 1
Niklas Heino 1

 

 

Eniten pohja-aikoja (kaikki luokat huomioitu)

Emil Lindholm 15 (SM1)
Lauri Joona 11 (SM3)
Jere Pensas 8 (SM4)
Teemu Asunmaa 7 (SM1)
Sami Pajari 7 (SM3)
Ville Hautamäki 7 (SM2)
Jaro Kinnunen 6 (SM2)
Petteri Jäppinen 5 (SM4)
Anssi Rytkönen 4 (SM2)
Sami Korvola 4 (SM4)

Erikoiskokeiden top6-ajat (Yleiskilpailu)

Teemu Asunmaa 24
Emil Lindholm 23
Eerik Pietarinen 17
Mikko Heikkilä 17
Juha Salo 12
Esa Ruotsalainen 10
Jarkko Nikara 10
Juuso Metsälä 9
Kalle Rovanperä 9
Craig Breen 5
Valtteri Bottas 3
Niclas Grönholm 2
Jaro Kinnunen 1
Jukka Kasi 1
Ville Pynnönen 1