Vilho Aatola teki suomalaista urheiluhistoriaa osallistumalla kaksipäiväisiin USF Juniors -testeihin ja olemalla testien nopein Juniors-kuljettaja.
Testimatka Yhdysvalloissa on aloittanut samalla sopimusneuvottelut ainakin yhden sarjan talleista kanssa.
Lue lisää: Uusi käänne Indy-saagassa – Aatola matkustaa Amerikkaan
– Olemme vaikuttuneita lahjakkuudesta, jota Vilho on nuoresta iästään huolimatta osoittanut näiden kahden päivän aikana. Toivomme, että saamme tehdä hänen kanssaan töitä tulevaisuudessa, summaa David Ernesto, toinen tallin omistajista tiedotteessa.
Radan nopein
USF Juniors -sarjassa on käytetty viime kaudesta lähtien Tatuus JR-23 -autoja, joita voi muokata myös isompiin USF2000- ja USF Pro 2000-luokkiin sopivaksi, kun kuljettajat ja tiimit etenevät niin sanotulla Road to Indy -polulla. Kilpureissa on Mazdan MZR-moottori ja Continentalin renkaat.
15-vuotias Aatola ei ole ennen tätä matkaa istunut vastaavan auton ratissa ja kartingautotkin ovat olleet vaihteettomia. Matkaan lähdettiin avoimin mielin, mutta rohkean luottavaisesti. Jo heti ensimmäisessä vedossa Aatola osoitti olevansa testimatkan arvoinen kuljettaja, sillä auto pysyi hienosti hallussa ja kehittyminen alkoi välittömästi.
– Vilho on luontaisesti lahjakas kuljettaja. Olin vaikuttunut hänen kyvystään oppia ja ottaa vastaan ohjeita. Hän on todella lahjakas uusilla renkailla ja hänen tasaisuutensa on vakuuttavaa, kommentoi Aatolan ajovalmentajana testien ajan toiminut Matheus Leist, joka on ajanut ammatikseen monta vuotta, muun muassa IndyCar-sarjaa vuosina 2018 ja 2019.
Aatolan lisäksi testipäivissä oli mukana kolme USF Juniors -kuljettajaa sekä yksi USF Pro2000 -kuljettaja. Heti toisesta vedosta lähtien Aatola oli radan nopein Juniors-kuljettaja, kellottaen testipäivien aikana parhaimmillaan ajan 1.32,.1.
DEForce Racingin ilmoittama USF Juniors -auton keskimääräinen kierrosaika oli noin 1.33,0.
Indy Junior -akatemia mukana matkassa
Testimatka Houstoniin Teksasiin, toteutettiin yhteistyössä Indy Junior -akatemian kanssa. Akatemian perustajat, Tero Palmroth ja Larry G. Arnold, olivat paikalla todistamassa Aatolan vakuuttavaa ajamista.
Akatemian tarkoitus on ollut avata lahjakkaille suomalaisille kuljettajille polku amerikkalaiseen moottoriurheilumaailmaan ja nyt ensimmäinen askel on otettu.
– Olemme erittäin tyytyväisiä testipäiviin ja niiden antiin. Vilho osoitti, että hän on lahjakas kuljettaja, joka toimii hienosti yhteistyössä tiimin insinöörien ja mekaanikkojen kanssa. Jatkamme sopimusneuvotteluja Yhdysvaltoihin Aatolan perheen ehdoilla, Palmroth toteaa.
