Henri Timoselle uran ensimmäisestä kilpailumatkasta ulkomailla tuli melkoisen värikäs seikkailu.
Rallin SM-sarjassa SM2-luokan loppupisteissä tänä vuonna viidenneksi sijoittunut Henri Timonen, 24, päätti vielä ennen vuoden vaihtumista suunnata ensimmäistä kertaa urallaan kilpailemaan ulkomaille. Matkakohteeksi osui Italia ja legendaarisella moottoriradalla ajettu Monza Ralli, Italian rallisarjan kauden viimeinen osakilpailu. Timonen ja kartanlukija Jussi Kärpijoki osallistuivat kilpailuun Toyotan merkkiluokassa, Italian GR Yaris Cupissa.
– Selvisi jo nuotilla, että pätkät tulevat menemään todella huonoon kuntoon ja liejuisiksi, Timonen kertasi tiedotteessaan kilpailuviikon kulkua.
Kaksipäiväisessä kilpailussa oli tarkoitus ajaa kymmenen erikoiskoetta yhteispituudeltaan hieman alle 79 kilometriä. Avauspäivän jälkeen Timonen ja Kärpijoki olivat 16 kilpailijaparin joukossa sijalla 11. ja eroa kärkeen oli kertynyt jo lähes kaksi minuuttia.
– Perjantain eka pätkä koitettiin tulla hyvin ja tultiinkin. Seuraavalla taasen säälittiin autoa liikaa. Kolmannella pätkällä oltiin taas vauhdillisesti vähän alueella, mutta viimeisellä tehtiin paljon virheitä. Käsijarrun kanssakin oli vähän ongelmia, Timonen harmitteli.
Jo perjantaina olosuhteet Monzassa olivat äärimmäisen vaikeat ja varsinkin lauantaina sateinen sää pehmitti erikoiskokeina käytettyjä rata-alueen huoltoteitä, sekä puisto-osuuksia todella huonoon kuntoon.
– Ei ole aiemmin tullut tuollaisissa olosuhteissa ajettua. Nyt vedettiin vielä asfalttialustalla ja renkailla. Voi sanoa, että ikimuistoinen kokemus. Lyötiin selviytymisvaihde päälle lauantain avauspätkälle ja yritettiin suoriutua maaliin. Koitettiin paikoin edes vähän rallityylisesti ajaa, kunnes vaahtosammutin tyhjeni rytkyn seurauksena noin viisi kilometriä erikoiskokeen lähdöstä. Keskusradioyksikkö meni rikki myös, sekä iskarit, Timonen hämmästeli.
Suomalaiskaksikon taival kilpailussa päättyi lopulta lauantain toisella erikoiskokeella.
– Sammutusvaahdot sylissä koitettiin vielä ajaa loput seitsemän kilometriä erikoiskokeen loppuun, mutta puolisen kilsaa ennen maalia paloi jo kaikki varoitusvalot taulussa ja alkoi keskeytyksen tuoksua olla havaittavissa, Timonen kävi läpi lauantain avauserikoiskokeen tapahtumia.
Maaliin asti GR Yaris Cupin osallistujista selvisi lopulta vain kaksi autokuntaa. Timosen mukaan nyt tehty reissu kannatti, vaikka tulos jäikin saamatta ja olosuhteet olivat ajottain melkoisen extreme-tasoa.
– Olosuhteista huolimatta kaikkiaan kokemuksena hieno. Hyvät puitteet ja italialaiset ovat panostaneet sarjaan ja kilpailuun paljon. Kilpailun järjestelyt vaikuttivat välillä vähän hitailta, liekö sade sitten hidastanut sielläkin puolella. Auto yllätti positiivisesti, vaikka keli oli mikä oli, Timonen kuvaili.
Jari Hotti, UrheiluUutiset Motorsport
toimitus@urheiluuutiset.com
Kommentit: Tiedote
YouTube-video: Cliowilli96
