Ilouutinen Niclas Grönholmilta – ”Paluu perusasioiden äärelle”

GRX tekee paluun rallicrossiin huhtikuun lopussa Valkenswaardissa Niclas Grönholmin kanssa. Vuonna 2022 RallyX Supercar -mestaruuden Hyundai i20 -autolla voittanut suomalainen tähtää nyt voittoon Supercar-luokassa Olsbergs-MSE:n ajattamalla FC2-autolla.

Vuoden 2026 alusta lähtien rallin SM-sarjaan keskittynyt Niclas Grönholm palaa huhtikuun lopussa lajin pariin, kun hän tekee paluun Olsbergs-MSE:n riveihin – samaan talliin, jonka kanssa hän teki debyyttinsä rallicrossin MM-sarjassa vuonna 2016.

Tilaisuudesta tekee entistäkin erityisemmän se, että Marcus Grönholm kilpaili samalla Valkenswaardin radalla vuonna 2008 Olsbergs-MSE:n Ford Fiestalla.

– On kulunut pitkä aika siitä, kun ajoin viimeksi polttomoottorikäyttöistä rallicross-autoa, ja vielä pidempi aika siitä, kun olen päässyt kilpailemaan tässä lajissa GRX:n väreissä, Niclas Grönholm kertoi sarjan sivuilla.

– Usean vuoden sähkökalustolla ajamisen jälkeen odotan todella innolla paluuta perusasioiden äärelle FC2-autolla. En malta odottaa, että pääsen taas radalle Valkenswaardissa.

Marcus Grönholm toivotti myös GRX:n paluun rallicrossiin tervetulleeksi.

– Tämä saatiin kasaan melko myöhään, mutta olen erittäin iloinen, että GRX palaa rallicrossiin. Minulla oli urani parhaita hetkiä Olsbergs-MSE:n kanssa, ja toivon, että Niclas saa kokea saman, kun aloitamme tämän uuden luvun yhdessä.

Vaikka Valkenswaardin kilpailu on tällä hetkellä suunniteltu kertaluonteiseksi esiintymiseksi, mahdollisuutta lisäkilpailuihin RallyX-sarjassa ei ole suljettu pois.

– Koskaan ei tiedä, mitä tulevaisuus tuo tullessaan, Marcus Grönholm päätti.