Kuluva kausi on haastanut endurokuskeja niin jäätävällä sateella kuin sohjolla, mutta kauden päätöskisa Sallassa helli tunturimaisemilla ja auringolla. Jarkko Tauriainen nappasi haaveilemansa SM Pro:n Suomen mestaruuden, vaikka kauden päätöskisasta ei voittoa tullutkaan.
Kuusamolainen Jarkko Tauriainen voitti kauden kaksi ensimmäistä enduron osakilpailua: Rovaniemen enduron sekä Kemijärven kaksipäiväisen Giantin, ja ne voitot riittivät koko luokan Suomen mestaruuteen.
– Viime vuonna olin SM Pro -luokan toinen, mutta vasta tällä kaudella tuli ekat osakilpailuvoitot. Kilpailun voitto oli tavoitteena Sallassakin, mutta Petja (Vuojärvi) oli parempi. Totta kai olen mestaruudesta kuitenkin tyytväinen, Tauriainen kommentoi sarjan tiedotteessa.
– Oli hankala lähteä kilpailemaan, kun johdin selkeästi SM Pro:n kokonaispisteissä. Oli menetettävää, niin en saanut itsestäni parasta iskua irti, mutta ajoin hyvää varmaa ajoa.
Kaksipäiväinen Giant ja sen voitto oli Tauriaisen kauden kohokohta.
– Täällä Sallassa toki aurinkokin paistoi ja oli hyvä näkyvyys verrattuna muihin kauden kisoihin, niin olihan tämä mukava lopetus kaudelle. Kisareititkin olivat hyvässä kunnossa, vaikka säät ovat olleet plussalla ja SM Pro ajoi kisan viimeisenä luokkana.
Kisaamista hyvässä hengessä
Lieksalainen Petja Vuojärvi ylsi lauantaina Sallassa ensimmäiseen SM Pro -luokan osakilpailuvoittoonsa ja nousi siten koko sarjan hopealle tällä kaudella.
– Tämä oli itse asiassa ensimmäinen Pro-luokan palkintokorokesijoitukseni. Voitto tuli mageeseen paikkaan, sillä olen aina tykännyt Sallan kisasta ja Sallan hienoista reiteistä – Sallalla on nyt erityisen iso paikka sydämessäni.
– Lisäksi tavoitteenani oli SM-mitali, ja pitkä työ tämän eteen onkin tehty, Vuojärvi kommentoi häkeltyneenä hopeastaan.
Hän kävi tiukan taiston hopeasta pronssille jääneen kurikkalaisen Arttu Svärdin kanssa.
– Aamulla päätin, että nyt näytetään, ja kun ajoin ensimmäisellä EK:lla Artun kiinni, tunsin, että nyt kulkee ja kelkka toimii hyvin. Lyhyellä toisella EK:lla tuli hieman jännitystä, kun jarrut vetäisivät lukkoon ja jäivät päälle pariksi kilometriksi, mutta aukesivat onneksi sitten taas.
Vuojärven mukaan Sallan reitit olivat hyvät ja turvallisen tuntuiset, vaikka takana on paljon plussakelejä ja vesisadettakin. Hän kiittelee järjestäjiä, ja haluaa nostaa esille myös lajin yhteishengen.
– Kaikkia aina autetaan ja kisataan hyvässä hengessä. Kisoista on saanut paljon hyviä ystäviä. Iso respect kaikille kisakumppaneille!
– Ja Jarkko oli kyllä tällä kaudella ylivoimaisesti paras. Hattu pois päästä, että millä nopeudella ja virheettömyydellä hän ajoi. On iso työ tehtävänä voittaa hänet – mutta eihän ensi kaudeksi voi kuin ottaa tavoitteeksi, että yhden sijan verran tästä vielä voi parantaa, Vuojärvi tuumii.
Kestävyyden koettelua
SM Ladyt -luokan voittoon ajoi Sallassa järvenpääläinen Rosa Lindfors. Samalla hän sinetöi luokkansa Suomen mestaruuden.
– Alkukaudesta tuntui, ettei ajo oikein suju, kun alla oli uusi kelkka. Ensimmäinen kisa meni sen kanssa opetteluksi, mutta nyt on hyvä fiilis kyllä, Lindfors paljastaa.
Viime kaudella hän ei yltänyt mitaleile, kun joutui keskeyttämään kauden toisen kilpailun, mutta hänellä on takataskussaan myös SM Ladyt -luokan enduromestaruus kahden vuoden takaa.
– Kyllä kelkka tuntui taas vaikeammalta, kun kisareitti oli kovempi ja liukkaampi kuin kaksi viikkoa sitten Giantissa, ja tämän päivän voitto tuli vähän yllätyksenä. Muutenkin kaudessa oli myös tuuria matkassa, sillä Giantissa monia hyviä kuskeja joutui keskeyttämään, Lindfors pohdiskelee vaatimattomana.
SM Ladyjen hopealle ajoi tällä kaudella haminalainen Tiia Suurnäkki ja pronssille oululainen Veera Korhonen.
Monipuolinen kisakausi
Mastersien eli 40-vuotiaiden ja sitä vanhempien mestariksi ylsi tällä kaudella rovaniemeläinen Tommi Haavikko, 49.
– Sallan kisapäivä ja kauden päätös meni kuten pitikin. Tiesin, että jos ajan kiinni edellisen kuskin, niin homma on hanskassa, ja niinhän kävikin, hän iloitsee.
Viime kaudella Haavikolla oli alla ekaa kertaa Polariksen kelkka.
– Se kausi meni vähän harjoitteluksi, mutta nyt mies ja kelkka toimivat hyvin – tähän oli kyllä satsattukin koko mennyt vuosi.
Haavikko iloitsee, että endurossa päästiin ajamaan monipuolinen neljän ajopäivän kausi.
– Rovaniemellä oli mukava kotikisa, Giantissa sai nauttia ajamisesta kaksi päivää ja Sallassa sai nauttia hienoista tunturimaisemista.
Haavikko on kilpaillut kelkkailussa vuodesta 2001 asti.
– Vuonna 2017 voitin viimeksi Mastersin. Välissä ajoin SM Pro:ssakin, ja nyt olisin saanut ajaa iän puolesta Legendat A:ssakin, mutta tykkään ajaa Mastersissa. Mastersin taso on todella kova, hän toteaa.
Mastersien hopealle ajoi ylläsjärveläinen Antti Haiko ja pronssille kuhmolainen Hannu Moilanen.
Näkyvyyshaasteista huolimatta voittoon
Salolainen Johan Kostamo vei Legendat A -luokan voiton. Toiseksi ajoi paltamolainen Mika Pylvänäinen ja kolmanneksi suonenjokelainen Mikko Nyyssönen.
– Hyvinhän tämä kausi meni, kun lopulta tuli voitto, Kostamo iloitsi.
– Rovaniemen kisassa satoi alijäähtynyttä vettä, enkä uskaltanut ajaa yhtä kovaa kuin muut ja olin vasta neljäs. Myös Giantissa ensimmäisellä pätkällä satoi vastaavanlaisesti, mutta onnistuin kirimään muita kiinni sitten muilla pätkillä.
– Tänään ajonäkyvyys oli hyvä paitsi ajoin kertaalleen päin puuta ja lensin päälleni hankeen ja silmälasit jäivät vinoon ajolasien alle. Ajoin sitten käytännössä vain yhdellä silmällä noin 25 kilometriä, kun en halunnut jäädä korjailemaan laseja, Kostamo kertoo naureskellen.
54-vuotias Kostamo on ajanut ensimmäisen Gianttinsa vuonna 1991 ja ajoi aktiiviuraansa 90-luvulla.
– Sitten katkoin toisesta polvesta kaikki nivelsiteet ja olin vuosia ajamatta ja aika huonossa fyysisessä kunnossa. Muutamia vuosia sitten vaimo yllytti minut takaisin kilpailemaan, ja vuodesta 2022 olen ajanut aina muutamia kisoja ja nyt koko kauden.
Kaikki loput Sallan osakilpailun tulokset sekä kaikkien luokkien Suomen mestarit ja luokkamestarit löytyvät TÄÄLTÄ.
