Suomalaisittain Jyväskylän MM-ralli sai surkeimman mahdollisen huipennuksen. Palkintokorokekolmikosta muodostui varsin mielenkiintoinen.
Sunnuntaina ohjelmassa oli neljä erikoiskoetta; kahteen kertaan ajettavat Sahloinen-Moksi ja Laajavuori. Suomalaisittain kisa sai dramaattisen käänteen, kun viimeistä edellisellä erikoiskokeella kisaa selkeällä 45 sekunnin marginaalilla johtanut Kalle Rovanperä ajoi ulos erikoiskokeen loppuosalla.
Vasemmalle kääntyneessä mutkassa ajouraan oli noussut iso kivi, joka osui Toyotan pohjapanssariin. Osuman seurauksena auto hyppäsi urasta ja menetti ohjattavuutensa. Matka jatkui tien ulkoreunan lepikkoon, jonne Toyota jäi muutaman kattokosketuksen jälkeen kyljelleen.
– Aika huono tuuri kävi. Viimeinen ajettava mutka ja iso irtokivi suoraan linjalla. Ei noissa vauhdeissa pysty niitä enää väistelemään, eikä mitään pystynyt tekemään.
– Iso pettymys, koko viikonloppu tehtiin virheetöntä työtä. On se aika perseestä, kun ei itse tee virhettä, Rovanperä kertasi Ylen Ralliradiolle.
Pikataipaleesta tuli Toyotalle varsin murheellinen, sillä Rovanperän tallikaveri Elfyn Evans oli ajanut ulos pätkän ensimmäisissä mutkissa. Evansin kokonaiskisa tosin oli mennyt pilalle jo lauantaina, kun walesilaisen autosta hajosi vetoakseli ja eroa kärkeen tuli minuuttikaupalla.
Rovanperän keskeytettyä rallin kärkeen nousi Sebastien Ogier. Toisena oli koko viikonlopun tasaisesti kärjen takana ajanut Hyundain Thierry Neuville. Kolmanneksi nousi Adrien Fourmaux Fordilla. Debyyttiään Rally1-autolla tehnyt Sami Pajari oli parhaana suomalaisena neljäntenä.
Viimeisellä erikoiskokeella ei enää suurempaa draamaa nähty. Voitto oli Ogierille toinen Jyväskylässä; edellinen oli vuodelta 2013 Volkswagenilla. Nyt tullut ykkössija oli ranskalaismestarille kauden kolmas, aiemmat voitot tulivat Kroatiasta ja Portugalista.
Neuvillelle toinen sija teki hyvää MM-taistelun osalta, kun pahimmat uhkaajat Ott Tänak ja Elfyn Evans jäivät pisteittä.
– Olen pahoillani Kallen ja Jonnen puolesta. En tietenkään haluaisi voittaa tällä tavalla, mutta autourheilu on tällaista välillä.
Voittonsa myötä Ogier nousi haastamaan Neuvillea mestaruustaistossa. Kysymykseen jatkokisoista loppukauden osalta ranskalainen vastasi melko rehellisesti.
– En usko, että minulla on muuta vaihtoehtoa kuin ajaa kaikki jäljellä olevat kisat.
Solberg ylivoimainen WRC2-luokassa
WRC2-luokassa Oliver Solberg johti rallia torstai-illasta lähtien. Nuorukainen rykäisi eroa perjantaina tauon jälkeen ajetulla Laukaa 2:lla, jonka jälkeen hän pystyi tarkkailemaan tilannetta. Yhtä selkeä kakkonen oli Toyotan tallipäällikkönä päivätyötään tekevä Jari-Matti Latvala. Kaksikon eroksi jäi lopulta 39 sekuntia.
Latvala ja kartanlukija Juho Hänninen olivat tulokseensa tyytyväisiä.
– Ennen kisaa ajattelin, että viiden sakkiin olisi hyvä. Nyt olemme toisia ja kokonaiskilpailussa kuudensia. Tulos ei todellakaan ole huono, joten pitää kysyä pomolta jos voisin ajaa enemmänkin kisoja.
– Juho veti piuhan irti, kun siirtymällä ehdotin, että pitäisikö ajaa WRC2-sarjaa enemmänkin. Siinähän on seitsemän pistekilpailua. Juho totesi, että yksi viikonloppu riittää, Latvala naurahti.
Kolmannesta sijasta kävivät vielä sunnuntaina tiukkaa taistelua Lauri Joona ja Mikko Heikkilä. Päivään lähdettäessä eroa oli 12,4 sekuntia Joonan eduksi. Heikkilä onnistui päivän aikana kaventamaan eroa ja ennen Power Stagena ajettua Laajavuoren toista vetoa eroa oli enää 6,6 sekuntia.
Viimeisellä erikoiskokeella Heikkilä veti lappu lattiassa ajaen nopeimman ajan, mutta matka loppui kesken. Eroa jäi lopulta 2,6 sekuntia Joonan eduksi.
