Italian asfalttirallisarja päättyi viime viikonloppuna Sanremon ralliin. Benjamin Korhola ja Kristian Temonen voittivat FIA European Rally Trophy Junior -luokan ja sijoittuivat kokonaiskilpailussa kahdeksanneksi.
Seitsemän osakilpailua eri puolilla maata tarjosivat kuljettajille vaihtelevia olosuhteita ja kokemuksia. Kauden päättänyt perinteinen Rallye Sanremo tunnetaan teknisestä ja haastavasta reitistään.
Rallye Sanremo käynnistyi perjantaina kaupunkierikoiskokeella, jossa kylmät renkaat verottivat Korholan vauhtia. Lauantain viimeisellä, pimeässä ajetulla erikoiskokeella kypäräpuhelinyksikön rikkoutuminen vei kaksikon entistä kauemmas kärkisijoista ja teki hyvän tuloksen tekemisestä mahdotonta.
Sunnuntaina edessä oli vielä kahdeksan erikoiskoetta, ja tavoitteena oli parantaa suoritusta. Päivään mahtui kuitenkin myös haasteita, pieni osumamuuriin toisella erikoiskokeella ja puolikas spinnaus juuri ennen maaliviivaa, mutta näistä huolimatta kilpailu päästiin maaliin. Viikonloppu oli värikäs ja sisälsi sekä epäonnea että tärkeitä oppeja.
– Oli vaikea kisa. Ei tullut sellaista loppua kaudelle, mitä lähdimme tavoittelemaan. Mutta tällaista ralli joskus on, Korhola totesi sosiaalisessa mediassaan.
Kokonaisuuteen Korhola on kuitenkin tyytyväinen. Mukaan mahtui monenlaisia tuloksia, joista kaikista otettiin tärkeää oppia tulevaisuutta ajatellen.
– Kiitos kaikille yhteistyökumppaneille, jotka mahdollistivat meidän kilpailukauden Italiassa! Kauden aikana kertyi paljon tärkeitä kilometrejä ja arvokasta kokemusta erilaisista asfalttikisoista. Matkaan mahtui haasteita, mutta myös onnistumisia ja unohtumattomia hetkiä.
Lue lisää: Korhola loisti Italiassa – ”Vuoden paras kilpailu”
– Kiitos myös karttureille, tiimeille, mekaanikoille, inssille sekä kaikille, jotka olivat mukana ja kannustamassa matkan varrella, Korhola kiitteli tiedotteessaan.
Italian asfalttisarjan alle 25-vuotiaiden sarjassa Korhola saavutti pronssia. Mestaruuteen ajoi Roberto Dapra, joka nähtiin viime viikonloppuna Keski-Euroopan MM-rallissa WRC2-luokassa. Italialainen oli luokassaan kisan kolmas.
Tulokset Rallye Sanremo:
1. Andrea Crugnola Citroën C3 Rally2 1.19.01,0
2. Giandomenico Basso Škoda Fabia RS Rally2 +9,9
3. Fabio Andolfi Škoda Fabia RS Rally2 +16,6
—
8. Benjamin Korhola Škoda Fabia RS Rally2 +3.45,6
Tulokset kokonaisuudessaan löydät TÄÄLTÄ.
