Rautio Motorsportin Roope Korhonen ja kartanlukija Anssi Viinikka aloittavat kiireisen kevätkautensa tulevana viikonloppuna Portugalin Amarantessa ajettavalla Rali Terras d’Aboboreiralla.
Toyota GR Yaris Rally2:lla kilpailevan kaksikon ohjelmassa on tämän jälkeen kolme EM-sarjan osakilpailua sekä MM-rallit Portugalissa ja Sardiniassa.
WRC2-luokassa ajava Korhonen aloitti kautensa vakuuttavasti sijoittumalla toiseksi Ruotsin MM-rallissa. Nyt tavoitteena on jatkaa vahvaa virettä, kun siirrytään sorapinnalle.
Tulevan viikonlopun ralli Portugalissa toimii samalla kenraaliharjoituksena MM-kauden ensimmäisiä sorakilpailuja varten. MM-sarjan rengastoimittajan vaihduttua kaikki kuljettajat kohtaavat uudenlaisen haasteen, ja kokemusta uusista renkaista haetaan nyt ensimmäistä kertaa Etelä-Euroopan soralla.
– Ajettiin Hankookin kovalla ja pehmeällä seoksella, ja molemmat saatiin toimimaan. Kova seos vaati tietysti enemmän lämmitystä. Alussa pito tuntui heikolta, mutta tie puhdistui nopeasti, ja kun siihen muodostui urat, pito parani selvästi.
– Rengas vaikuttaa kestävältä, vaikka olosuhteet olivat paikoin aika rajut, Korhonen kertasi testipäivän kokemuksia tiedotteessaan.
Laukaalainen muistuttaa, että vasta itse kisassa nähdään paremmin miten rengas käyttäytyy kuluessaan pitkillä erikoiskokeilla.
– Yritetään löytää hyvä rytmi ja fiilis soralle, jotta saadaan kesäkausi kunnolla käyntiin, Korhonen jatkoi.
Rali Terras d’Aboboreira käynnistyy perjantaiaamuna testierikoiskokeella. Varsinaiselle reitille startataan samana päivänä klo 16.30, ja maaliin odotetaan ensimmäisiä kilpailijoita lauantaina klo 19.15 paikallista aikaa.
Kisaan ilmoittautuneiden listalta löytyy kovia nimiä. Mukana ovat WRC2-luokan MM-sarjan kärkinimi Yohan Rossel, viime kaudella Rally1-autollakin kisannut Martins Sesks ja Hyundain WRC-tiimissä vuosia mukana ollut Dani Sordo. Heidän lisäkseen mukana on viime vuoden Portugalin mestari Kris Meeke.
Kilpailussa ajetaan yhteensä kymmenen erikoiskoetta, joiden yhteispituus on hieman alle 115 kilometriä.
