Rallin SM-sarjan kesäkauden avaus Turun seudulla viime viikonloppuna kulki SM4-luokassa Juho Koski-Lammin komennossa kilpailun startista aina maaliin asti.
Rallin SM-sarjan kauden kolmas osakilpailu, Länsirannikon SM-ralli, ajettiin viime viikonloppuna Turun seudulla kaksipäiväisenä kilpailuna. Juho Koski-Lammin uran 14. SM-ralli toi nyt ensimmäisen SM-luokkavoiton ja toikin sen komealla tavalla, Koski-Lammi yhdessä kartanlukijansa Arttu Vastamäen kanssa kun kirjauttivat SM4-luokan ykkössijan yli minuutin erolla toiseksi ajaneeseen Oskari Heikkiseen nähden.
– Onhan se hienoa voittaa. Omaa ajoa ajettiin koko viikonloppu ja missään kohtaa ei tarvinnut puristaa, Koski-Lammi kommentoi tiedotteessaan kilpailun jälkeen.
SM4-luokassa oli mukana 13 kilpailijaparia, mutta heistä maaliin asti selvisi vain kuusi. Kolme ensimmäistä erikoiskoetta ajettiin perjantaina asfaltilla ja Koski-Lammi näytti heti avauspäivänä muille sen kuuluisan kaapin paikan, kellottamalla kolme pohja-aikaa ja yötauolle saavuttaessa johtomarginaali oli jo 17 sekuntia.
Pohja-aikojen tehtailu jatkui myös lauantaina ja kun kaikki kilpailun 12 erikoiskoetta oli ajettu, oli Koski-Lammi ollut niistä nopein kymmenellä. Vain kahteen kertaan ajettu reilut viisi kilometriä pitkä Vanha Karunan erikoiskoe jäi Koski-Lammilta ”valloittamatta”, mutta niistäkin tuloksena oli toiseksi nopeimmat ajat.
Koski-Lammi oli aiemmin yltänyt SM-sarjassa palkintosijoille kerran ja se tapahtui kotikilpailussa Seinäjoella viime vuonna, kun sijoitus SM3-luokassa oli toinen. Sanomattakin on selvää, että Koski-Lammi starttaa suurimpana voittajasuosikkina SM-sarjan seuraavaan osakilpailuun, joka ajetaan juuri Seinäjoella, legendaarisen Pohjanmaa Rallin merkeissä.
– Kotikisaan on mukava lähteä, kun vielä sarjassakin on mahdollisuuksia taistella mitaleista, 12 pisteen päähän kolmannesta sijasta noussut Koski-Lammi pohti tulevaa.

”Juho meni tosi kovaa koko viikonlopun”
SM4-luokan ylivoimainen pistejohtaja ja talvikaudella molemmissa osakilpailuissa luokan voittanut Oskari Heikkinen ajoi Länsirannikon SM-rallissa nousujohteisen kilpailun päätteeksi toiselle sijalle. Perjantain jälkeen Heikkinen oli sijalla kuusi, nousi lauantain toisella erikoiskokeella kolmanneksi ja neljä erikoiskoetta ennen maalia toiseksi.
– Kokonaisuutena onnistunut ja tavoitteiden mukainen kilpailuviikonloppu. Kiitokset huollolle ja taustajoukoille, auto oli huollettu kesän kisoihin huolella ja toimi hyvin. Toisaalta, aina kun laitetaan kypärä päähän, niin ajetaan voitosta, joten hiukan jäi hampaankoloon eli Pohjanmaan Rallissa ajetaan taas ”lappu” pohjassa, Heikkinen vakuutti.
Seitsemän erikoiskokeen ajan toista sijaa hallussaan pitänyt Jere Pensas taipui lopulta kolmanneksi, kun kilpailun kahdeksannella erikoiskokeella rengasrikko vei ensin aikaa ja lopulta myös sotki hieman ajorytmiä.
– Meillä oli tarkoitus haastaa Heikkistä ja vauhti oli tosi mallikasta. Pätkän loppupuolella auton eturengas osui sisäkurvissa olleeseen betoniin. Rengas tyhjeni saman tien. Meillä oli nuoteissa merkki ”ei leikata”, mutta otin paikan vähän liian ahnaasti. Se oli vain pieni hipaisu, mutta se riitti. Muita vaurioita ei tullut. Vaihdoimme renkaan siirtymällä, Pensas kertasi.
Pensas nappasi toisen peräkkäisen kolmannen sijansa SM4-luokassa lopulta reilun puolen minuutin turvin ennen neljänneksi ajanutta Sami Korvolaa, SM4-luokan hallitsevaa Suomen mestaria, jolle nyt ajettu kilpailu oli kauden ensimmäinen.
– Juho meni tosi kovaa koko viikonlopun, siihen vauhtiin ei ollut mitään asiaa. Heikkinen pääsi rengasrikon myötä sen verran karkuun, että emme lähteneet riskillä nostamaan vauhtia. Pystyimme hyvin pitämään kolmannen sijan ja otimme sen. Nousimme SM-pisteissä nelossijalta toiseksi. Kaudelle asetettu mitalitavoite pysyy hyvin elossa, Pensas paketoi Länsirannikon SM-rallin positiivisen annin.
Rallin SM-sarjan seuraava osakilpailu ajetaan Seinäjoella 18.-19. kesäkuuta.
Länsirannikon SM-ralli 2021 ja SM4-luokan lopputulokset
1) Juho Koski-Lammi-Arttu Vastamäki (Volkswagen) 56.56,1
2) Oskari Heikkinen-Saku Hämäläinen (Ford) + 1.04,4
3) Jere Pensas-Jouni Saarijärvi (Renault) + 1.40,8
4) Sami Korvola-Anssi Vatilo (Ford) + 2.12,0
5) Kimi Hirvonen-Mikael Pesonen (Ford) + 2.27,8
6) Leevi Lassila-Arto Ala-Kokkila (Ford) + 6.16,6
Koski-Lammin keskinopeus: 105,0 km/h
Pohja-ajat: Koski-Lammi 10, Heikkinen 2
SM4-luokan SM-pisteet 3/6 osakilpailua
1) Oskari Heikkinen (Kaj-UA) 77
2) Jere Pensas (LaihUA) 39
3) Konsta Saarinen (PR-Racing) 37
4) Valtteri Koski (AL-Härmä) 28
5) Juho Koski-Lammi (JaMoKe/UA/HuiUA) 25
6) Leevi Lassila (LvanUA) 24
7) Kimi Hirvonen (K-KUA) 20
8) Markus Heikkinen (KUA) 19
9) Miko Kiminki (LapinlAU) 18
10) Sami Korvola (EPUA) 12
Teksti: Jari Hotti, UrheiluUutiset Motorsport
toimitus@urheiluuutiset.com
Kommentit: Tiedotteet

Heikkilä tuplasi voittojen määrän komealla esityksellä – “Meni paremmin kuin ajateltiin”
Kinnunen voitti huikean taistelun jälkeen – “En muista näin tasaista kamppailua”
Joona palasi voittajaksi, Herraselta huikea nousu – “Tästä hyvä jatkaa Pohjanmaalle”

