McLaren ylsi viime viikonloppuna Qatarin kilpailussa kahteen palkintosijoitukseen. Samalla se rikkoi lähes maagisena pidetyn 500 palkintosijoituksen rajapyykin Formula 1:n MM-sarjassa.
Formula 1:n MM-sarjan historiassa 61 eri tiimiä on yltänyt vähintään yhteen palkintosijoitukseen. Tilaston ylivoimainen ykkönen on Ferrari, jonka kuljettajat ovat nousseet palkintopallille 803 kertaa. Tilaston kakkospaikkaa hallussaan pitää McLaren, joka viime viikonloppuna Qatarissa rikkoi 500 palkintosijoituksen rajapyykin, Oscar Piastrin ajettua toiseksi ja Lando Norriksen oltua kolmas.
– Fantastinen päivä tiimille, 500. palkintosijoitus Formula 1:ssä! Molemmat kuljettajamme ajoivat loistavan kilpailun vaikeissa olosuhteissa, lauantaina hyvin sujuneen sprinttikilpailun jatkoksi. Kaksi palkintosijoitusta on palkinto tiimille sekä radalla, että myös tehtaalla siitä hienosta työstä, mitä he ovat tehneet, McLarenin tiimipäällikkö Andrea Stella hehkutti tiiminsä tiedotteessa.
McLarenin ratissa vähintään yhteen palkintosijoitukseen Formula 1:n MM-sarjassa on yltänyt 33 eri kuljettajaa, joista neljä on suomalaisia. Keijo Rosberg, Mika Häkkinen, Kimi Räikkönen, sekä Heikki Kovalainen ovat tuoneet McLarenille yhteensä 91 palkintosijoitusta, mikä on peräti 18,2 prosenttia kokonaismäärästä.
Tilaston kärjestä löytyy Alain Prost, joka McLaren-vuosinaan ylsi yhteensä 63 palkintosijoitukseen. Ayrton Sennan lukema ei jää ranskalaisesta kauas, brasialaisen ajettua McLarenilla 55 palkintosijoitusta. Jaetulta kolmannelta sijalta löytyy pitkäaikaiset tiimikaverit Häkkinen ja David Coulthard, jotka molemmat saavuttivat McLarenilla 51 palkintosijoitusta.
Ensimmäisen kerran McLarenin kuljettaja ylsi kolmen parhaan joukkoon vuonna 1968, kun Danny Hulme ajoi Jaraman kilpailussa Espanjassa toiseksi. Rosberg oli puolestaan ensimmäinen suomalaiskuljettaja, joka ylsi palkintosijoitukseen McLarenilla. Tämä tapahtui Monacossa vuonna 1986, McLarenin napattua kaksoisvoiton, kun Prost oli ykkönen ja Rosberg toinen. Tämä jäi Rosbergin ainoaksi palkintosijoitukseksi McLarenilla.
Häkkisen menestystarina McLarenilla käynnistyi Suzukassa, Japanissa vuonna 1993, kun jo toinen kilpailu brittitiimissä toi kolmannen sijan. Häkkisen ensiesiintyminen Formula 1:n palkintopallilla oli siinäkin mielessä ikimuistoinen, että seuraa suomalaiselle teki kaksi lajin todellista legendaa, tiimikaveri Senna, sekä toiseksi viimeistä kertaa autourheilun kuninkuusluokassa kilpaillut ja Williamsia edustanut Prost.
– C’mon guys, Häkkinen lausui legendaariset sanat kilpailun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa, kun sanat loppuivat tunnekuohussa kesken ja vieressä istui kaksi maailmanmestaria.
Lähes päivälleen tasan neljä vuotta myöhemmin Häkkinen ajoi ensimmäisen voittonsa Formula 1:ssä, Espanjan Jerezissä syksyllä vuonna 1997. Seuraavat kaksi kautta toivatkin sitten Häkkiselle kaksi maailmanmestaruutta ja ikuisen aseman McLarenin suurempien legendojen joukossa. Häkkinen on muuten ainoa McLarenin palkintotilaston kärkikuljettajista, joka saavutti kaikki Formula 1 -uransa palkintosijoitukset McLarenilla.
Vuonna 2002 Räikkönen otti eläkkeelle vetäytyneen Häkkisen paikan McLarenilla ja heti ensimmäisessä kilpailussa Australian Melbournessa Räikkönen ajoi kolmanneksi. McLarenilla yhteensä 36 palkintosijoitusta saavuttanut Räikkönen ajoi ensimmäisen voittonsa McLarenin väreissä Malesiassa vuonna 2003 ja viisi vuotta myöhemmin samaisella radalla Kovalainen puolestaan saavutti ensimmäisen palkintosijoituksensa McLarenilla.
Yhteensä Kovalainen ylsi McLarenilla kolmen parhaan joukkoon kolme kertaa ja voittoja niistä oli yksi, Unkarin kilpailu vuonna 2008. Kovalaisen kolmas sija Italian Monzassa 15 vuotta sitten on viimeisin suomalaiskuljettajan ajama palkintosijoitus McLarenilla, eikä toisaalta tiimissä ole suomalaiskuljettajaa Kovalaisen jälkeen nähtykään.
Formula 1:n MM-sarjassa on kuluvan kauden osalta ajamatta vielä viisi osakilpailua. Seuraavan kerran MM-pisteistä taistellaan Austinissa, Yhdysvalloissa 22. lokakuuta. Tiimien MM-pisteissä McLaren on 17 ajetun osakilpailun jälkeen viidentenä, mutta eroa neljäntenä olevaan Aston Martiniin on vain 11 pistettä.
Formula 1:n MM-sarjan palkintosijoitukset
1) Ferrari 803
2) McLaren 501
3) Williams 313
4) Mercedes 287
5) Red Bull 258
6) Lotus 197
7) Brabham 124
8) Renault 103
9) Benetton 102
10) Tyrrell 77
McLarenin 501 palkintosijoitusta
Alain Prost (FRA) 63 *
Ayrton Senna (BRA) 55 *
David Coulthard (GBR) 51
Mika Häkkinen 51 *
Lewis Hamilton (GBR) 49 *
Kimi Räikkönen 36
Jenson Button (GBR) 26
Denny Hulme (NZL) 21
Gerhard Berger (AUT) 18
Niki Lauda (AUT) 15 *
———
James Hunt (GBR) 14 *
Emerson Fittipaldi (BRA) 13 *
John Watson (GBR) 13
Fernando Alonso (ESP) 12
Lando Norris (GBR) 11
Jochen Mass (GER) 8
Peter Revson (USA) 8
Bruce McLaren (NZL) 7
Juan-Pablo Montoya (COL) 7
Stefan Johansson (SWE) 5
Heikki Kovalainen 3
Carlos Sainz (ESP) 2
Martin Brundle (GBR) 2
Oscar Piastri (AUS) 2
Alexander Wurz (AUT) 1
Daniel Ricciardo (AUS) 1
Jacky Ickx (BEL) 1
Keijo Rosberg 1
Kevin Magnussen (DEN) 1
Mark Donohue (USA) 1
Michael Andretti (USA) 1
Mike Hailwood (GBR) 1
Pedro de la Rosa (ESP) 1
* = Voitti vähintään yhden maailmanmestaruuden McLarenilla
Jari Hotti, UrheiluUutiset Motorsport
toimitus@urheiluuutiset.com
Kommentit: Tiedote

