Onko tässä Hyundain ensi kauden kolmas kuljettaja? Tallipäälliköltä kiintoisa vihjaus: ”Tutkimme erilaisia vaihtoehtoja”

Hyundai on aloittanut Rally2-autonsa päivittämisen vaihtoehtona, jos se päättää jatkaa osallistumistaan ​​rallin MM-sarjaan vuonna 2027.

Korealaisen valmistajan pitkän aikavälin tulevaisuus rallin huipulla on ollut epävarmuuden varjossa kuukausia, ja vahvistus osallistumisesta ensi kaudelle – Rally1-sääntöjen viimeiselle vuodelle – ilmoitettiin vasta elokuussa.

Hyundai on ollut erityisen äänekäs MM-sarjan uusien vuoden 2027 sääntöjen suhteen. Sen keskeisiä huolenaiheita ovat olleet sääntöjen joustamattomuus sekä suunnitellut voimansiirtojärjestelmät 10 vuotta kestävälle ajanjaksolle. Toyotan ymmärretään olevan ainoa tiedossa oleva merkki, jonka tiedetään kehittävän autoa vuodelle 2027.

Vuoden 2027 säännöt on suunniteltu edullisemmiksi ja joustavammiksi, ja ne pystyvät houkuttelemaan uusia valmistajia ja tiimejä. Säännöt on suunniteltu siten, että ne ovat edullisempia ja joustavampia ja houkuttelevat uusia valmistajia ja tiimejä. Säännöt sisältävät autoja, joiden hintakatto on 345 000 euroa ja teho noin 300 hevosvoimaa. Säännöt hyödyntävät suurelta osin Rally2-autojen komponentteja. WRC27-autojen odotetaan tuottavan samanlaista suorituskykyä kuin nykyiset Rally2-autot.

Jotta MM-sarjan huippuluokka olisi runsaslukuinen vuonna 2027, uudet WRC27-spesifikaatioautot kilpailevat Rally2-kaluston rinnalla pääluokassa, mikä tarjoaa jälleen enemmän joustavuutta valmistajille ja tiimeille.

Tämä avaa Hyundaille, M-Sport-Fordille ja kaikille Rally2-autoja käyttäville tiimeille oven jatkaa huipputason kilpailua vuonna 2027.

Kehitystyö käynnissä

Hyundai oli aiemmin sulkenut pois uuden auton kehittämisen vuodelle 2027, mutta ilmoitti harkitsevansa Rally2-autonsa päivittämistä. Nyt Hyundai Motorsportin tallipäällikkö Cyril Abiteboul on vahvistanut, että työ tämän projektin parissa on jo käynnissä, muttei vahvistanut, että merkki sitoutuu vuoteen 2027 päivitetyllä Rally2-autolla.

– En ole sellaisessa asemassa, että voisin vahvistaa uutta WRC-autoa vuodelle 2027. Mutta yksi asia, jota teemme, on se, että otamme askeleita tehdäksemme Rally2-autosta mahdollisimman kilpailukykyisen, Abiteboul kertoi Motorsport.comille.

– Olemme kehittäneet autoa asfaltilla, ja mielestäni auto on nyt todella hyvä. Se on menestynyt hyvin useissa kansallisissa ja alueellisissa mestaruussarjoissa, ja otamme saman askeleen soralla. Teemme varmasti niin varmistaaksemme, että meillä on kilpailukykyinen Rally2-auto kattamaan kaikki vaatimukset.

– Seuraava WRC-auto tai mikä se sitten onkaan, on suurempi asia, ja meidän on ymmärrettävä lajin suunta, promoottori, ja meillä on edelleen ongelma voimansiirron kanssa. Meillä ei vieläkään ole moottoria, joka täyttäisi säännön vaatimukset, koska sen on oltava tuotantopohjainen voimansiirto – toisin kuin Rally1:ssä käytetty. FIA on tästä tietoinen, Abiteboul totesi.

– Emme ole sitoutuneet osallistumaan tuolla Rally2-autolla MM-sarjaan, koska emme tunne kyseisen mestaruussarjan sääntöjä riittävän tarkasti.

Yllätysnimi kolmoskuskiksi?

Mielenkiintoista kyllä, entinen Hyundain WRC-tehdaskuljettaja ja kaksinkertainen rallin Euroopan mestari Hayden Paddon on ilmoittautunut ajamaan Hyundai i20 N Rally2 -autolla tulevana viikonloppuna Ranskassa ajettavaan Rallye National Hivernal du Devoluy -kilpailuun.

Paddon, joka voitti vuonna i20 Rally2 -autolla Australian rallimestaruuden, kilpailee Monte Carlon lämmittelyrallina tunnetussa asfalttirallissa Hyundain Adrien Fourmaux’n rinnalla – joka ajaa Rally1-autolla. Mukana on myös Toyotan ensi kauden Rally1-kuski Oliver Solberg.

Lue lisää: Sebastien Ogier paljasti ensi kauden suunnitelmansa

Kysyttäessä, liittyikö Paddonin osallistuminen ralliin Hyundain Rally2-päivitysohjelmaan, Abiteboul sanoi, että osallistumisen takana voi olla ”monia asioita”.

– Se voi olla jonkin verran kehitystyötä. Voin sanoa, että hän on ollut osa perhettä ja hän on ollut Rally1:ssä aiemmin, ja sen lisäksi pidän todella hänen tiimistään ja ohjelmastaan ​​Uudessa-Seelannissa ja Australiassa.

Hyundailla on myös avoin paikka Rally1-tiimissä vuodelle 2026 Ott Tänakin päätettyä pitää sapattivapaata ensi vuonna.

– Hän on erittäin uskollinen, ja on hyvä nähdä se, joten katsotaanpa. Ensi vuodelle on erilaisia ​​vaihtoehtoja hänen kanssaan, ja se on yksi asia, jota tutkimme, Abiteboul vihjasi.

Hyundain ymmärretään harkitsevan kokeneita kuljettajia. Entisten Hyundain kuljettajien Dani Sordon ja Esapekka Lapin uskotaan olevan ehdokkaiden joukossa mahdolliseen jaettuun kolmanteen autoon ensi vuonna. Vuoden 2026 kuljettajajulkistusta odotetaan pian.