Ruotsin MM-rallin voitosta kävivät hurjan sekuntikamppailun Toyotan Elfyn Evans ja Takamoto Katsuta. Kalle Rovanperällä ei ollut asiaa kärkivauhtiin koko viikonloppuna.
Ralli alkoi torstaina totutusti yleisöerikoiskokeella, jonka nopein oli Elfyn Evans. Erot olivat kuitenkin pienet, sillä kärkikolmikko mahtui 0,5 sekunnin sisään. Toisena oli Hyundain Ott Tänak ja kolmantena Kalle Rovanperä.
Kun perjantaina päästiin varsinaisille metsäpätkille, erot suurenivat. Päivähuoltoon tultaessa kärjessä oli edelleen Evans, mutta toiseksi Hyundain Adrien Fourmaux. Ott Tänak oli tässä kohtaa pudonnut kolmanneksi.
Suomalaiskuskeille aamulenkki oli haastava, sillä Sami Pajari kärsi rengasrikon ja Rovanperä valitteli auton säätöjen toimimattomuutta, eikä tuplamestari saanut hyvää fiilistä ajamiseensa.
Iltapäivän ensimmäiselle erikoiskokeelle Takamoto Katsuta ajoi pohjat ja nousi 5,8 sekunnin erolla kisan kärkeen. Kolmella seuraavalla EK:lla kärjessä nähtiin myös Tänak ja jälleen Evans.
Yötauolle tultaessa kärkikolmikko oli 1,3 sekunnin sisällä järjestyksessä Evans, Katsuta, Tänak. Katsuta oli tyytyväinen päiväänsä.
– Ajaminen tuntui koko päivän mukavalta. Emme ole joutuneet puskemaan hulluna, mutta silti ajat ovat olleet hyviä. Nautin tästä ja tähän asti on sujunut hyvin, mutta matkaa on vielä paljon. Erot ovat pienet, joten virhe voi maksaa paljon.
Evans pysyy kärjessä
Lauantaina ajettiin seitsemän erikoiskoetta. Aamulenkin kolme pätkän jälkeen Toyota-kaksikko Evans ja Katsuta olivat tehneet hieman kaulaa muihin. Evansin ero oli 2,8 Katsutaan, mutta kolmanneksi noussut Hyundain Thierry Neuville oli jäänyt Evansista reilut 11 sekuntia.
Rovanperä oli löytänyt autoonsa paremmat säädöt ja luottoa Hankookin renkaisiinkin löytyi. Aamupäivän saldona oli yksi pohja-aika ja kaksi toiseksi nopeinta noteerausta. Kokonaiskilpailussa Rovanperä viidentenä, 21,6 sekuntia kärjestä.
Iltapäivän lenkillä ei enää nähty muutoksia sijoituksissa. Päätöspäivään lähdettiin Evansin johdolla, mutta eroa Katsutaan oli vain tasan kolme sekuntia. Neuville oli 6,3 sekunnin päässä Evansista.
– Tiukkaa taistelua ja uskon, että jokaisella on ollut hyviä ja huonoja hetkiä jossain vaiheessa kisaa. Meillä oli pari pientä virhettä kahdella viimeisellä EK:lla, jotka olivat lähellä kostautua. Viimeistä edellisellä pätkällä auto karkasi linjalta ja viimeisellä erikoiskokeella sammutin auton. Kokonaisuutena kuitenkin oikein hyvä päivä, Evans kertasi päivän päätteeksi.
Kärkipaikka vaihtuu jälleen
Sunnuntaiaamun ensimmäisellä EK:lla Katsuta kiskaisi nopeimman ajan ja nousi rallin kärkipaikalle 4,5 sekunnin erolla. Kun Västervikin 29 kilometrinen erikoiskoe ajettiin toistamiseen, Evans paikkasi aamun nukahduksensa.
Walesilainen ajoi pohjat ja nousi takaisin ykköseksi 3,7 sekunnin marginaalilla kun jäljellä oli enää 8,6 kilometrinen Power Stage. Evans oli nopein myös rallin viimeisellä EK:lla, joten plakkariin napsahtivat täydet pisteet. Evansille kauden aloitus on ollut vahva, sillä hän oli Monte Carlon MM-rallissa toinen.
– Näissä olosuhteissa on helppoa hävitä pieneenkin virheeseen useampi sekunti. Onneksi pystyimme ajamaan viimeisen erikoiskokeen puhtaasti. Todella onnistunut viikonloppu, Evans totesi.
Kalle Rovanperä oli Power Stagen neljäs ja rallin viides. Tyytyväinen hän ei viikonlopun antiin ollut.
– Ei oikein mitään kerrottavaa, vauhtimme oli katastrofi. Iso pettymys koko viikonloppu. Huono kauden aloitus uusilla renkailla. Toivottavasti soralla lähtee kulkemaan, Rovanperä totesi maalissa.
Tulokset 72. Rally Sweden 2025:
1. Elfyn Evans, Toyota GR Yaris Rally1 2.33.39,2
2. Takamoto Katsuta, Toyota GR Yaris Rally1 +3,8
3. Thierry Neuville, Hyundai i20 N Rally1 +11,9
4. Ott Tänak, Hyundai i20 N Rally1 +16,8
5. Kalle Rovanperä, Toyota GR Yaris Rally1 +32,8
—
7. Sami Pajari, Toyota GR Yaris Rally1 +2.27,0
Tulokset kokonaisuudessaan löydät TÄÄLTÄ.
