Jesse Salmenaution kilpailukausi jatkuu tulevana viikonloppuna Espanjan Barcelonassa. Kilpailuviikonlopusta on tulossa poikkeuksellisen kiireinen, sillä luvassa on kolme kilpailulähtöä.
Alajärveläisen kilpa-autoilijan Jesse Salmenaution kilpailukausi jatkuu tulevana viikonloppuna Espanjassa, kun Lamborghini Super Trofeo Europen kauden viimeistä edellinen osakilpailu ajetaan Barcelonan F1-radalla. Sarjan edellinen osakilpailu ajettiin heinäkuussa Saksan Nurburgringillä.
Lue lisää: Salmenautiolla vauhtia ja epäonnea – “Mitään ei ollut tehtävissä”
Ajotaukoa Huracan Super Trofeo Evo 2:n ratissa ei kuitenkaan ole kertynyt, ja tavoitekin Espanjan auringon alla on selkeä.
– Ajoimme testiä Barcelonassa viime kuussa. Kisatauon aikana on totta kai ylläpidetty lihaskuntoa ja tehty normaalia fysiikkatreeniä, mutta esimerkiksi simulaattorissa ei olla harjoiteltu tavanomaista enempää.
– Tuntuu, että kun ei stressaa valmistautumista liikaa, vaan luottaa omaan tekemiseen ja tekee sen, minkä parhaiten osaa, on rentoutuneempi fiilis kisaviikonloppuun lähtiessä. Ensisijaisesti tavoitteena on onnistunut aika-ajo ja sitä kautta hyvät lähtökohdat kisaan, jossa tavoite on vähintään podiumilla, Salmenautio kertoo tiedotteessaan.
Kiireinen viikonloppu
Barcelonan kilpailuviikonloppu on poikkeuksellisen kiireinen, sillä normaalin kahden lähdön sijaan ajetaan kolme lähtöä. Näistä yksi korvaa Le Mansissa perutun toisen lähdön. Korvaavaan lähtöön lähdetään Ranskan osakilpailun aika-ajojen mukaisessa järjestyksessä, joka ei palvele Salmenaution autokuntaa.
– Kaavailtu järjestely on meille huono, sillä tiimikaverilta Giorgio Amanilta meni rengas aika-ajoissa ja sijoitus oli joukon häntäpäässä. Saa nähdä, saadaanko kerättyä tuosta lähdöstä pisteitä, kun joudutaan ensin ohittamaan iso joukko hitaamman AM-luokan kuljettajia lähdössä, Pro-luokassa kilpaileva Salmenautio huokaa.
4,6-kilometriä pitkä rata tarjoilee sekoituksen hitaampia ja nopeampi mutkia. Iron Lynx -tiimissä kilpailevalle Salmenautiolle rata on mieluisa sekä tuttu muun muassa testeistä.
– Barcelonan rata on tuttu ja mieleinen, ja sieltä on paljon kokemusta. Täällä ajoin ensimmäiset kilometrini Super Trofeolla viime keväänä. Myös tiimikaveri pääsi testaamaan kesällä, ja on vauhdissa täällä. Auton säädöt voivat olla hieman haastavia, mutta tiimin ammattitaitoiset insinöörit onneksi auttavat meitä sen suhteen, kiittelee Salmenautio.
Lamborghini Super Trofeo Europen kauden viides osakilpailu ajetaan osana Fanatec GT World Challenge -kilpailuviikonloppua. Livelähetykset kilpailuista näytetään Lamborghini Squadra Corsen YouTube–kanavalla.
Lamborghini Super Trofeo Europen pistetilanne 4/6 osakilpailua
1. Amaury Bonduel (FRA) 76,5 BDR Competition
2. Largim Ali (DNK) & Oliver Söderström (SWE) 69,0 Target Racing
3. Sebastien Balthasar (DEU) & Jacob Riegel (DEU) 34,0 Leipert Motorsport
4. Hampus Ericsson (SWE) 29,0 Target Racing
5. Jesse Salmenautio (FIN) – Giorgio Amati (ITA) 28,5 Iron Lynx
