Sebastien Loebilta mielenkiintoinen vihjaus – ”Se ovi on edelleen auki”

Rallin moninkertainen maailmanmestari paljasti, että kiinnostusta toiseen sivulajiin on vielä olemassa.

Loeb, joka pysynyt edelleen aktiivisena kilpa-autoilijana, voitti juuri Portugalissa ajetun aavikkokisan ja on paljastanut Hansenin veljesten Timmyn ja Kevinin Driver Excuses -podcastissa olevansa kiinnostunut palaamaan rallicrossiin.

Yhdeksänkertainen rallin maailmanmestari voitti rallicrossin MM-osakilpailut Riiassa vuonna 2016 ja Mettetissä 2018 osana kolmivuotista Peugeot-ohjelmaansa.

– Tarkoitus ei ollut lopettaa rallicrossissa. Kun Peugeot vetäytyi, se oli yllätys ja tarkoitukseni oli jatkaa rallicrossissa, koska pidin lajista suunnattomasti.

– Kisat olivat intensiivisiä, ajamisessa oli paljon adrenaliinia ja nautin joka hetkestä. Pystyin ajamaan hyvin pitkälti samalla tyylillä kuin rallin MM-sarjassakin. Kun Peugeot lopetti, olin oikeasti surullinen, Loeb kertoi

Ranskalaiskuski palasi MM-sarjaan vuonna 2023 Special One Racingin lyhytikäisellä sähköautolla Lancia Deltalla.

Kauden 2023 neljännessä osakilpailussa Englannin Lydden Hillissä ranskalaistiimin autot ja varikkopilttuu paloivat auton latauksen yhteydessä syttyneessä tulipalossa, ja tiimin toiminta loppui käytännössä siihen.

– Suoraan sanottuna se ei ollut paras rallicrossurallani ajama auto. Se ei toiminut kuten olisimme halunneet sen toimivan.

Samana vuonna Loeb teki visiitin maansa mestaruussarjaan samana vuonna ja Loheacin osakilpailun.

– Kisat sopivat hyvin silloiseen elämäntilanteeseeni. Se oli yksi syy miksi lopetin rallin; olin aina poissa ja reissuihin meni helposti kymmenen päivää. Rallicrossissa meni tyyliin kolme päivää, joten olin nopeammin kotona.

Kun Kevin Hansen kysyi Loebilta, pitääkö tämä edelleen ovea auki rallicrossiin, vastaus tuli suoraan.

– Kyllä, miksi ei, hän totesi.

Tällä hetkellä Loeb kuitenkin keskittyy pääasiassa aavikkokisoihin sekä satunnaisiin ralleihin.