Seppä Skoda Fabia RX -autolla rallicrossin SM-sarjan kuninkuusluokkaan

Kilpailukaudella 2023 rallicrossin v1600-luokan Suomen mestaruuden voittanut ja sen jälkeen määrätietoisesti autourheilu-urallaan edennyt kouvolalainen Anton Seppä hyppää toukokuussa alkavalla uudella rallicrossin kilpailukaudella 600-hevosvoimaisen ja turboahdetun nelivetoisen Skoda Fabia rallicrossauton rattiin.

Sukujuuriensa kautta autourheiluun kasvanut Anton Seppä hakee rallicrossin SM-sarjan kuninkuusluokan mitalin lisäksi menestystä kahdessa kansainvälisessä RallyX-osakilpailuissa, joista ensimmäinen ajetaan toukokuun toisena viikonloppuna Latviassa ja toinen kesäkuun puolivälissä Iitin KymiRingillä.

Vuonna 2024 kouvolalaisen Dynamo-tiimin ylläpitämällä autolla ajava 19-vuotias Anton Seppä debytoi rallicrossin Super Car -luokassa ja kilpailukausi huipentui kahteen osakilpailuvoittoon.

Autourheilun Kansallisen Keskusliitto AKK:n Flying Finn Academyyn kuuluva ja pitkäjänteistä urasuunnitelmaa rakentava Seppä on saanut taustalleen maineikkaita yhteistyökumppaneita kuten esimerkiksi Ralli SM-sarjan pääyhteistyökumppani Plus Katsastuksen, joka katsastaa autoja ympäri Suomen yli 40 aseman voimalla.

– Rallicrossin SM-sarjan kuninkuusluokan mitalitaistelu ja kansainvälisten tähtikuljettajien haastaminen kahdessa RallyX-osakilpailun pääluokassa on kunnianhimoinen tavoite, jonka toteutumiseen on hartiavoimin tehty töitä.

– Iso kiitos kaikille yhteistyökumppaneille luottamuksesta ja ennen kaikkea uskosta tavoitteideni toteutumiseen. Edelliset kaksi kilpailukautta on päättynyt upeisiin tunnelmiin ja niistä lähtökohdista nyt lähdetään hakemaan lisää menestystä, Seppä kertoo tiedotteessaan.

Kaksi vuotta sitten Plus Katsastus aloitti yhteistyön Superpesiksen ja vuosi sitten Ralli SM-sarjan kanssa.

– Kotimaisena autoalan toimijana haluamme tukea suomalaista urheilua ja olla mukana tukemassa toimintaamme liittyviä tahoja. Niin Superpesiksen kuin Ralli SM -sarjan kautta Plus Katsastus on saanut runsaasti valtakunnallista näkyvyyttä niin televisiotuotannon kuin sosiaalisen median kautta.

– Nyt suurella mielenkiinnolla lähdemme mukaan rallicrossiin ja Anton Sepän vauhtiin. Kilpailukauden aikana yhteistyömme tulee vahvasti ja monipuolisesti näkymään muuallakin kuin kilpailupaikkakunnilla, Plus Katsastuksen toimitusjohtaja Heikki Nikkola kertoo.

Anton Sepän kilpailukalenteri 2025:

9.-10.5. – RallyX Bikernieki (Latvia)
16.-17.5.- SM Oulu (OuluZone)
14.-15.6. – RallyX Kymiring (Kausala)
4.-5.7. – SM Honkajoki (Pesämäen moottorirata)
25.-26.7. – SM Jalasjärvi (Murtoharjun moottorirata)
8.-9.8. – SM Kouvola (Tykkimäen moottorirata)
5.-6.9. – SM Hyvinkää (Hyvinkään Vauhtipuisto)
19.-20.9. – SM Härmä (Kalmookankaan moottorirata)