Škoda Motorsport kertoi sosiaalisessa mediassa, että sen pitkäaikainen tallipäällikkö Pavel Hortek on menehtynyt.
Sosiaalisessa mediassa julkaistussa muistopäivityksessä sanottiin, että Škodan hienosta rallihistoriasta on suuri kiittäminen juuri Hortekia.
– Olemme menettäneet olennaisen osan tiimiämme. Tiimipäällikkönä ja urheilujohtajana hänen tarkka työnsä edisti Škoda Motorsportin 125-vuotisen historian suurimpia menestyksiä. Yhdessä saavutimme voittoja, joista emme olisi koskaan unelmoineet.
– Olemme murtuneita. Pavel, emme voi täysin ilmaista kiitollisuuttamme – luultavasti kukaan ei ole tehnyt niin paljon tiimin eteen kuin sinä. Emme koskaan unohda sinua, päivityksessä kerrotaan.
Suomalaisen rallimenestyksen taustalla Hortekilla oli oma osansa. Hän oli Škoda Motorsportin tallipäällikkönä, kun Kalle Rovanperä ajoi tšekkiläismerkillä. Kun Rovanperä siirtyi Toyotalle, Škoda lopetti tehdastiiminä WRC2-luokassa ja keskittyi autojen valmistamiseen.

Tallipäällikkö Pavel Hortek kertoi, että päätöksen taustalla oli monia syitä, joten asioiden priorisoiminen nähtiin tärkeämmäksi.
– Meillä ei ole ketään Kallen korvaajaksi, Hortek totesi tuolloin.
– Olemme myyneet satoja Rally2-autoja ja meillä on useita asiakkaita. Meillä ei ole kapasiteettiä ylläpitää kaiken tämän lisäksi virallista tehdastallia. Erinomaisten kuljettajien menettäminen on ollut avainasemassa, Hortek perusteli.
