Jarno Pentinpuron ensimmäinen ulkomaanralli sujui erittäin menestyksekkäästi. Tanskassa ajetusta Rally Kjellerupista tuliaisina on Pohjoismaiden rallimestaruusosakilpailun voitto ja yleiskilpailun toinen sija.
Tanskassa järjestetty Rally Kjellerup oli sekä Tanskan rallimestaruussarjan että Pohjoismaiden rallimestaruussarjan osakilpailu. Jarno Pentinpurolle se oli myös kauden toinen asfalttiralli ja ralliuran ensimmäinen ulkomaankisa.
– Tavoitteena oli ajaa ehjä kisa ilman murheita. Lähdettiin tekemään omaa parasta suoritusta ja kehittämään ajamista sekä hakemaan kokemusta, Pentinpuro kertasi tiedotteessaan.
Rally Kjellerupissa ajettiin kolmen erikoiskokeen lenkki kolmeen kertaan eli yhteensä yhdeksän erikoiskoetta. Ek-kilometrejä kertyi hieman päälle 85 km. Ensimmäinen lenkki meni ajollisesti ehkä vielä hieman tunnustellessa, mutta kello tykkäsi. Huoltoon tullessa Pentinpuro ja kartturi Juho-Ville Koskela olivat luokkansa kärjessä ja yleiskilpailun toisena.
– Ensimmäinen pätkä oli vähän uuteen totuttelemista. Täällä oli aika paljon hyppyjä, ja meidän piti niihin ottaa vauhtia pois jonkun verran, sillä alusta pohjasi hypyissä herkästi emmekä voineet tehdä tarvittavia muutoksia. Koiranluun nivelkin katkesi hypyssä, kiitos huoltomiehille jotka saivat sen korjattua, Pentinpuro totesi.
Kaksi seuraavaa lenkkiä sujui suunnitelmien mukaan, ja Pentinpuro nakutteli hyviä erikoiskoeaikoja. Lopputuloksista Mitsubishi Lancer Evo IX -autolla kisannut Pentinpuro löytyi luokan ykköspaikalta, ja yleiskilpailussakin edelle ehti ainoastaan Hyundai i20 WRC -autolla kilpaillut Esben Hegelund.
– On kyllä mahtavat fiilikset! Kisapäivä oli onnistunut, eikä suurempia murheita ollut koko kisassa. Saatiin kehitettyä ajamista ja kokemusta ihan uudesta. Kun on yleiskisan kakkonen heti WRC-auton jälkeen, ei voi olla muuta kuin tyytyväinen, hehkutti Pentinpuro kisan maalissa.
20-vuotiaan Pentinpuron saavutus ei jäänyt huomaamatta. Kisan jälkeen sekä järjestäjät että paikallinen media nostivat suomalaiskuskin yllättävän saavutuksen otsikoihin. Myös yleisö halusi tietää, kuka tämä vauhdikas suomalaiskuski oikein on.
– Järjestelyiltään kilpailu sujui hyvin ja torilla tapahtuneet lähtö- ja maaliseremoniat kiinnostivat yleisöä. Järjestäjät oli todella avuliaita ja huomioivat kyllä meidät ulkomaalaisetkin hyvin. Myös kilpakumppanit oli tosi vieraanvaraisia ja kiinnostuneita meistä.
Rally Kjellerup oli Jarno Pentinpuron ja Juho-Ville Koskelan ensimmäinen yhteinen kisa. Pentinpuro esittää kiitokset kartturilleen ja taustajoukoilleen:
– Iso kiitos Juho-Villelle, huollolle, yhteistyökumppaneille ja kaikille, jotka kannustivat ja mahdollistivat tämän reissun.
