Suomen mestari toi uuden auton viivalle – jälki oli heti murskaavaa

Janne Viitikko päätti rallicrossin 2WD RX -luokan mestaruuskautensa täydelliseen suoritukseen. Viitikko ajoi Jalasjärvellä kauden viidennen voittonsa täysillä SM-pisteillä. Suorituksesta tekee erityisen hienon se, että ajokkina toimi Datsun Finn, jota on rakennettu kotitallissa pitkin vuotta.

33-vuotias juvalaiskuski varmisti Suomen mestaruuden jo Honkajoella, joten Jalasjärvelle hän starttasi ilman paineita. Uusi Datsun Finn osoitti heti ensimmäisessä koitoksessaan kilpailukykynsä. Viitikko oli nopein jokaisessa alkuerässä ja ajoi selvään voittoon myös finaalissa.

– Ei olisi uskonut, että se noin hienosti menee, mutta mikäs siinä. Oli upea ensikilpailu Datsunille, Viitikko kertoo tiedotteessaan.

Viitikko on testannut Datsunia kauden mittaan rallicrossin SM-sarjan radoilla. Vielä ennen Jalasjärven kilpailua hän teki autoon pieniä muutoksia, jotka tuottivat tulosta. Päätösosakilpailu tarjosi vaihtelevia olosuhteita kuivasta radasta vesisateeseen ja kosteaan keliin.

– Kyllä se oli positiivinen yllätys, että pienillä muutoksilla sen sai toimimaan huomattavasti paremmin. Ja oli keli mikä tahansa, niin auto toimi todella hienosti.

Viisi voittoa ja yksi kolmossija

Viitikon kausi oli kokonaisuutena murskaava. Hyvinkään avausosakilpailussa hän sijoittui kolmanneksi, mutta sen jälkeen tahti oli armoton: viisi peräkkäistä voittoa ja 2WD RX -luokan Suomen mestaruus.

Viitikko olisi mieluusti ottanut täydet pisteet myös kauden avauksesta.

– Onhan se vähän harmittanut, että avauskilpailu jäi voittamatta, Viitikko naurahtaa tuoreena Suomen mestarina.

Jalasjärven viikonlopusta juvalainen sai myös hyvää vertailua muihin kilpureihin. Viitikko on syystäkin tyytyväinen Datsunin suoritukseen.

– Ei se ole niin yksinkertainen homma, että teet uuden auton ja lähdet ajamaan ensimmäistä kisaa. Sitten kotiintuomisina onkin maksimipisteet. Ei se varmaan ihan kaikilta onnistu, Viitikko hymyilee.

SM-pisteet, 2WD RX
1. Janne Viitikko, KonnMK/UA, Toyota Corolla / Datsun Finn, 112 pistettä
2. Joonas Juupajärvi, ParkUA, Toyota Corolla, 78 p.
3. Valtteri Koski, NokUA, Ford Fiesta, 72 p.