Evans nousi 100 MM-rallin kerhoon – Suomalaiset dominoivat tätä tilastoa

Tänä viikonloppuna Virossa ajettava rallin MM-sarjan kauden seitsemäs osakilpailu on Elfyn Evansille uran 100. MM-ralli.

Viime vuonna kuljettajien MM-pisteissä toiseksi sijoittunut Elfyn Evans, 32, on myös tänä vuonna MM-pisteissä toisena, kun kauden 12 osakilpailusta on nyt ajettu kuusi. Toista kauttaan Toyota-tallissa ajava Evans avasi kuluvan kauden Monten kakkossijalla, Rovaniemeltä tuli viidenneksi korkeimmat MM-pisteet ja kolme viimeisintä Euroopassa ajettua MM-rallia, Kroatia, Portugali ja Italia, toivat walesilaiselle komean tulosrivin 2-1-2.

MM-sarjan edellisessä osakilpailussa Keniassa, legendaarisessa Safari Rallissa, Evans koki kuitenkin mestaruushaaveiden kannalta ison pettymyksen, kun osuma kiveen kolmannella erikoiskokeella rikkoi Toyotan oikean etupyörän ripustuksen ja edessä oli keskeytys. Ralli 2 -säännön turvin lauantaina mukaan kilpailuun palannut Evans saapui maaliin lopulta sijalla 10. ja kun MM-pistejohtaja Sebastien Ogier ajoi voittoon, kasvoi Ogierin pistejohto 34 pisteeseen.

Virosta Evans janoaa tänä viikonloppuna nopeaa paluuta takaisin kuumimpaan kärkeen Kenian pettymyksen jälkeen. Omat haasteensa siihen tottakai heittää perjantain erikoiskokeiden lähtöpaikka, kun MM-pisteiden kakkossija ”tarjoaa” Evansille liukkaille virolaisille sorateille lähtöpaikkaa toisena autona, heti Ogierin jälkeen. Jo torstain lyhyellä yleisöerikoiskokeella heikko lähtöpaikka näkyi tuloksessa, kun sijoitus painui tulosluettelossa vasta riville 19.

Kalle Rovanperän ajamalle pohja-ajalle 3,2 sekuntia hävinnyt Evans sijoittui viime vuonna Viron MM-rallissa neljänneksi. Tämänvuotinen kilpailu on Evansille uran 100. MM-ralli. Evans debytoi MM-sarjassa vuonna 2007 kotirallissaan Walesissa, alla oli pieni ja piskuinen Ford Fiesta ST -auto, jolla Evans taituroi luokkavoittoon. Ensimmäisen MM-osakilpailuvoittonsa Evans saavutti vuonna 2017 Walesissa. Yhteensä voittoja Evansilla on neljä ja palkintosijoituksia 16.

Evans on rallin MM-sarjan historian 31. kuljettaja, joka saavuttaa 100 MM-rallin rajapyykin. Eniten vähintään 100 MM-ralliin urallaan startanneita kuljettajia on tullut Suomesta, peräti kymmenen kappaletta, ja heistä ykkönen on myös kaikkien aikojen tilaston ykkönen. Jari-Matti Latvalan CV:stä löytyy komeat 209 MM-rallia ja Toyotan nykyinen tallipäällikkö on MM-sarjan historian ainoa kuljettaja, joka on rikkonut 200 MM-rallin rajapyykin.

Brittejä, norjalaisia ja ranskalaisia 100 MM-rallin ”kerhosta” löytyy jokaisesta maasta neljä kuljettajaa. Aktiivikuljettajista tilastossa korkeimmalla on Dani Sordo, joka on tähän mennessä osallistunut 174 MM-ralliin. Sebastien Ogierille nyt ajettava Viron MM-ralli on uran 163. MM-ralli ja sen myötä Ogier nousi tilastossa Juha Kankkusen ohi, jaetulle kuudennelle sijalle yhdessä Mikko Hirvosen kanssa.

Perjantaina Viron MM-rallin ohjelmassa on kahdeksan erikoiskoetta yhteispituudeltaan 130,54 kilometriä. Niistä ensimmäinen käynnistyy aamulla kello 9.40. Kilpailu päättyy sunnuntaina.

Vähintään 100 MM-ralliin startanneet kuljettajat

1) Jari-Matti Latvala 209
2) Carlos Sainz (ESP) 196
3) Petter Solberg (NOR) 190
4) Sebastien Loeb (FRA) 180
5) Dani Sordo (ESP) 174
6) Mikko Hirvonen 163
6) Sebastien Ogier (FRA) 163
8) Juha Kankkunen 162
9) Marcus Grönholm 153
10) Didier Auriol (FRA) 152
11) Colin McRae (GBR) 146
12) Tommi Mäkinen 139
13) Kenneth Eriksson (SWE) 138
14) Mads Östberg (NOR) 136
15) Henning Solberg (NOR) 133
16) Markku Alen 129
17) Martin Prokop (CZE) 127
17) Manfred Stohl (AUT) 127
19) Thierry Neuville (BEL) 124
20) Hannu Mikkola 123
21) Stig Blomqvist (SWE) 122
22) Armin Schwarz (GER) 119
22) Ott Tänak (EST) 119
24) Andreas Mikkelsen (NOR) 116
25) Toni Gardemeister 112
26) Harri Rovanperä 111
27) Francois Delecour (FRA) 105
28) Kris Meeke (GBR) 104
28) Richard Burns (GBR) 104
30) Ari Vatanen 101
31) Elfyn Evans (GBR) 100

 

 

Teksti: Jari Hotti, UrheiluUutiset Motorsport
toimitus@urheiluuutiset.com

 

Viron MM-rallin avaus: Kolme suomalaista neljän kärjessä, Suninen onnistui