Historic-harrastajien kiireinen alkuvuosi jatkuu lauantaina Siikajoen sprintillä

Historic-harrastajilla on riittänyt kauden alkuun kiirettä. Ensin Lammilla ajettiin Historic Rally Trophyn osakilpailu, sen jälkeen Rantasalmella Historic Rallisprint -sarjan avaus ja nyt lauantaina ohjelmassa on jälleen rallisprint-sarjan osakilpailun vuoro, tällä kertaa Siikajoella.

Historic-kalenteri on vienyt harrastajiaan Suomea laidasta laitaan. Rallisprint-sarjaa kiertäviä on kuitenkin vain murto-osa rallisarjan osallistujiin verrattuna, joten kilpailujen lähekkäisyydellä ei lopulta kovin monelle ole ollut haittaa. Sen verran kuitenkin, että Rantasalmen rallisprintiin osallistuvista vain kolmen onnistui lähteä Siikajoelle, joka on noin 30 kilometriä Raahesta vielä pohjoiseen. Nyt on siis helppo tilaisuus napsia mestaruuspisteitä, kun tutut kärkimiehet jättivät tämän kisan väliin.

Daihatsu Charadella ajava lylyläinen Rami Suominen voitti luokkansa Rantasalmella ja sai siitä täydet 11 pistettä. Heinolalainen Hannu Kärkkäinen nappasi luokassaan Rantasalmella toiseksi korkeimmat pisteet eli potti kasvoi yhdeksällä. Raahelainen Mikko Aho oli luokassa neljä, jonka Vesa Rissanen voitti oltuaan samalla koko Historic-porukan nopein, kolmanneksi nopein eli pisteitä kertyi kahdeksan. Tämä edellä mainittu kolmikko kasvattanee pistesaldoaan Siikajoella. Muilla kuudella, Siikajoen kisaan osallistuvalla Historic-kuljettajalla ei vielä pisteitä ole.

Toki täytyy muistaa, että myös rallisprint-sarjassa, kuten HRT-sarjassakin kuljettajilta pudotetaan huonoin kisa loppupisteistä pois, sikäli kun kaikkiin sarjan osakisoihin osallistuvat. Rallisprint-sarjaan on tarkoitus löytyä vielä kevään aikana kuudeskin kilpailu, mutta mikäli näin ei käy, niin kuljettajien lopputulokseen lasketaan neljän parhaan kisan tulos. Näin ollen Rantasalmen pistemiehet eivät enää saa jättää kisoja väliin tai keskeyttää niissä, mikäli haikailevat mestaruuteen asti yltää.

Siikajoen Moottoriurheilijoiden järjestämä kilpailu on nimeltään Jaresko Oy Rallisprint pääyhteistyökumppaninsa mukaan. Rallisprint-rata on noin 3,5 kilometriä pitkä ja se on pinnaltaan luminen / jäinen. Järjestäjät ovat huolehtineet jäädyttämisestä ja radan pitäisi olla hyvässä kunnossa. Kahden kierroksen kilpailu alkaa kello 11.00 ja ensimmäisenä radalle starttaavat Historic-autot. Osanottajia kilpailuun ilmoittautui määräaikaan mennessä yhteensä 58 kuljettajaa.

Lue myös! Vesa Rissanen Historicin ykkönen Rantasalmella – ”Joutui ihan tosissaan ajamaan kilpaa” (30.1.2018)

Teksti: Kikka Kuosmanen, Historic Rallisprintin tiedotus