Jere Kalliokoski osallistuu Stard-tiimin Ford Fiestalla kahteen rallicrossin MM-osakilpailuun tänä vuonna. Alahärmäläinen ajaa Ruotsin ja Etelä-Afrikan osakilpailut.
Jere Kalliokoski, 21, on sunnuntaina allekirjoittamastaan sopimuksesta innoissaan. Itävaltalaista tiimiä kipparoi entinen MM-tason ralliautoilija Manfred Stohl.
– Stohlin kanssa oli hyvä neuvotella. Hän otti yhteyttä ja asiaa ruvettiin viemään eteenpäin pari viikkoa sitten. Nopeasti se meni maaliin. Aivan huikea fiilis, tämä on tärkeä sopimus ja näytönpaikka tulevaisuutta ajatellen, Kalliokoski hehkuttaa.
Kaksi kautta EM-sarjaa kiertänyt Kalliokoski ajaa tulevalla kaudella MM-osakilpailujen lisäksi rallicrossin SM-sarjan, sekä Pohjoismaisen RallyX Nordicin. Höljesin MM-osakilpailu ajetaan 6.-7. heinäkuuta ja kauden päätöskilpailu Etelä-Afrikan Killarneyn radalla on ohjelmassa marraskuussa.
– Menoa tulee riittämään, kisojen lisäksi autoa täytyy testata. MM-kisoja varten ajan ainakin yhden testin Stardin autolla. Suomessa ja Pohjoismaissa ajan omalla, nimenomaan Stardin rakentamalla Fiestalla, joten olemme yhteistyössä myös MM-kisojen ulkopuolella, Kalliokoski taustoittaa.
Kalliokosken kausi alkaa RallyX Nordicin osakilpailulla Ruotsin Höljesistä toukokuussa.
– Olen siellä aiemminkin ajanut kilpaa ja se on yksi suosikkiradoistani. Todella hyvä, että pääsen sinne jo etukäteen ajamaan omalla autolla, se on aika samanlainen kuin MM-autoni, Kalliokoski päätti.
Lue myös! Jani Paasonen Stardin Fordilla rallicrossin MM-sarjaan (1.4.2019)
Teksti: Toni Lönnroos, Kalliokoski Motorsportin tiedotus
