Meksikon MM-rallin ensimmäinen soraerikoiskoe laittoi tulosluettelon kertaheitolla uusiksi ja erotkin kasvoivat valtaviksi. Rallin johtoon nousi Citroenin Kris Meeke.
Kilpailu pääsi vihdoin käyntiin todenteolla iltapäivällä. Aamupäivän kaksi erikoiskoetta jouduttiin perumaan, koska WRC-autoja kuljettaneet rekat saapuivat Mexico Citystä Leonin huoltoparkkiin rutkasti myöhässä.
Päivän avannut 54,90-kilometrinen erikoiskoe imi mehut tietä auranneesta Jari-Matti Latvalasta, mutta monesta muustakin. MM-sarjaa johtavat Toyota-tähti menetti aikaa toista minuuttia.
– Moottori käy liian kuumana. Piti ajaa siirtymäasetuksilla. Keskilukko on myös kuuma, ja puolet pätkästä tultiin ilman jarruja, Latvala tuskaili WRC-ralliradiolle.
Ongelmia oli muillakin, kun uudet WRC-autot ajoivat ensimmäistä kertaa tällä kaudella soralla. Kuumuus ja vähähappinen ilma, kun erikoiskoe kävi 2700 metrin korkeudessa, aiheuttivat päänvaivaa.
– Varoitusvalo paloi pitkään, että moottori ylikuumenee, raportoi Sebastien Ogier (Ford).
Moottoriogelmista valittivat mm. myös Ford-kuskit Ott Tänak ja Elfyn Evans sekä Hyundain Dani Sordo ja Thierry Neuville.
Juho Hänninen johti kilpailua Mexico Cityn kaupunkierikoiskokeen jälkeen, mutta soralla tuli tukkapöllyä ja hän putosi kuudenneksi.
– Hitailla osuuksia veden lämpötila nousi, enkä voinut ajaa paukut päällä, Hänninen sanoi erikoiskokeen maalissa.
10:ntenä autona reitillä ajanut Citroenin Kris Meeke kellotti pohja-ajan, ja nousi rallin kärkeen 9,7 sekunnin erolla Ogieriin.
– Ei draamaa. Saimme varmaan etua puhtaasta tiestä, Meeke iloitsi ralliradiolle.
Suomen aikaa lauantain vastaisena yönä ajetaan vielä neljä erikoiskoetta. Päivä on pulkassa aamuneljän jälkeen.
Meksikon MM-ralli, EK4/19 jälkeen:
1)Kris Meeke/Paul Nagle, Citroen, 42.54,4 min
2)Sebastien Ogier/Julien Ingrassia, Ford, +9,7 s
3)Hayden Paddon/John Kennard, Hyundai, +19,5 s
4)Dani Sordo/Marc Marti, Hyundai, +24,5 s
5)Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul, Hyundai, +32,6 s
6)Juho Hänninen/Kaj Lindström, Toyota, 1.10,0 min
7)Ott Tänak/Martin Järveoja, Ford, +1.18,8 min
8)Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila, Toyota, +1.37,2 min
9)Stephane Lefebvre/Moreau Gabin, Citroen, +1.37,7 min
Lue myös Hänninen johtaa kaupunkierikoiskokeiden jälkeen ja Meksikon MM-rallin faktat ja aikataulut
https://urheiluuutiset.com/wp-content/uploads/2015/09/australia_day_2_kris_meeke-1.jpg Koivula, twitter @https://urheiluuutiset.com/wp-content/uploads/2015/09/australia_day_2_kris_meeke-1.jpgKoivula
