Sebastien Ogier ylsi tuoreimman Monte Carlon MM-rallin voittonsa myötä samaan huikeaan saavutukseen, mihin Walter Röhrl aiemmin 80-luvulla.
Saksalainen rallilegenda, rallin vuosien 1980 ja 1982 maailmanmestari Walter Röhrl, teki Monte Carlon MM-rallissa 80-luvulla jotain sellaista, mihin ei kenenkään uskottu enää pystyvän. Röhrl voitti Monte Carlon MM-rallin urallaan neljä kertaa ja joka kerta eri automerkillä. Röhrlin ykkössijat tässä legendaarisessa kilpailussa tulivat vuosina 1980, 1982, 1983 ja 1984.
Ensimmäisen voittonsa Monte Carlon MM-rallissa Röhrl saavutti Fiat 131 Abarth -auton ratissa. Toinen voitto tuli puolestaan Opel Asconalla, kolmas voitto Lancia 037 Rallylla ja neljännen kerran Röhrl pääsi juhlimaan Monte Carlon MM-rallin voittoa allaan Audi Quattro A2. Röhrlin saavutus pysyi ainutlaatuisena tekona rallin MM-sarjassa lopulta peräti 37 vuoden ajan, kunnes Sebastien Ogier tuli ja nousi tässä tilastossa Röhlrin rinnalle.
Ogier voitti Monte Carlon MM-rallin urallaan nyt seitsemännen kerran. Voitoista kolme ensimmäistä tuli Volkswagenilla. Kun Volkswagen vetäytyi rallin MM-sarjasta kauden 2016 jälkeen, vaihtoi Ogier M-Sport Ford -talliin ja ensimmäinen kausi brittitallissa käynnistyi heti Monte Carlon MM-rallin ykkössijalla. Ogier uusi voittonsa Fordin ratissa seuraavana vuonna, kunnes edessä oli jälleen tallinvaihto.
Ja aivan kuten M-Sportilla, niin myös ensimmäinen kilpailu Citroenille (paluun) siirtymisen jälkeen toi heti ensimmäisestä kilpailusta, Monte Carlosta, voiton. Toyotalla Ogier kilpaili ensimmäisen kerran Monte Carlossa vuosi sitten ja silloin voitto jäi lopulta 13 sekunnin päähän. Tänä vuonna Ogieria ei pysäyttänyt enää mikään, vaan rallin seitsenkertainen maailmanmestari meni ja voitti neljännellä eri automerkillä Monte Carlon MM-rallin, aivan kuten Röhrl aikoinaan.
Monte Carlon MM-rallin voittoja Ogierilta löytyy yhteensä nyt siis seitsemän ja samaan määrään on yltänyt myös Sebastien Loeb. Yhteensä Ogier on voittanut urallaan 50 MM-rallia. Kaikkien aikojen voittotilastossa edellä on vain Loeb, jolla ykkössijoja rallin MM-sarjasta on 79. Kun mukaan lasketaan kaikki Monte Carlot, on Ogier yksinään voittotilaston kärjessä kahdeksalla voitollaan, juhlihan hän Ranskan Alpeilla IRC-osakilpailuvoittoa tammikuussa 2009.
Voitot Monte Carlon MM-rallissa
Walter Röhrl
1980 – Fiat 131 Abarth
1982 – Opel Ascona 400
1983 – Lancia 037 Rally
1984 – Audi Quattro A2
Sebastien Ogier
2014 – Volkswagen Polo R WRC
2015 – Volkswagen Polo R WRC
2016 – Volkswagen Polo R WRC
2017 – Ford Fiesta WRC
2018 – Ford Fiesta WRC
2019 – Citroen C3 WRC
2021 – Toyota Yaris WRC
Teksti: Jari Hotti, UrheiluUutiset Motorsport
toimitus@urheiluuutiset.com

