Rallicrossin kaksinkertainen maailmanmestari Petter Solberg lähtee melkoisella tarmolla viikonlopun kisaan Englannin Lydden Hillissä.
Englanti on norjalaiskuskille kuin toinen koti. Hän ajoi ralliurallaan 11 kautta brittitallin autolla (Ford ja Subaru) MM-sarjaa. Lisäksi vuodesta 1999 alkaen Solbergilla oli brittikartanlukija aina MM-ralliuransa loppuun asti.
– Voitin ensimmäisen MM-rallini täällä (Englanti), voitin maailmanmestaruuteni täällä, olen voittanut MM-rallin täällä neljä kertaa ja viime vuonna voitin MM-rallicrossinkin, Solberg muistelee tallinsa tiedotteessa.
– Ehkä minä olen vähän britti.
Rallicrossia oman tiiminsä Citroenilla ajava Solberg kaivaa Lydden Hillin alla lisää tilastofaktoja kypärästään.
– Legendaarinen Martin Schance voitti Lydden Hillissä 10 kertaa. Hän sai aikanaan minut innostumaan rallicrossista. Mitä, 10 voittoa täällä? Ja minä yritän nyt toista voittoani, Solberg miettii.
Solberg on MM-sarjan pisteissä toisena. Hän menetti kärkipaikkansa edellisessä osakilpailussa Belgiassa, ja aikoo nyt hyökätä takaisin omalle paikalleen ykköseksi.
– Menetin johtopaikkani MM-sarjassa pitkään aikaan, itse asiassa kahteen vuoteen. Haluan paikkani takaisin, mies innostuu.
– Olemme löytäneet autoon lisää vauhtia. Meillä on muutamia päivityksiä autossa ja moottorissa. En kerro mitä ne ovat, Solberg sanoo.
https://urheiluuutiset.com/wp-content/uploads/2015/09/australia_day_2_kris_meeke-1.jpg Koivula, twitter: @https://urheiluuutiset.com/wp-content/uploads/2015/09/australia_day_2_kris_meeke-1.jpgKoivula
Lue myös Heikkinen palaa parrasvaloihin ja Grönholm pistejahdissa
