Pitkä tauko on ohi – rallisprintin SM-sarjassa alkaa kolmen sorakisan rutistus

Kuuden osakilpailun rallisprintin SM-sarja palaa kuuden kuukauden tauolta tulevana lauantaina. Leppävirralla ajettava kauden neljäs osakilpailu käynnistää sarjan sorakisat, joita on tällä kaudella ohjelmassa kolme.

Talvikauden kolmen osakilpailun jälkeen nelivedoissa kärkipaikkaa pitää hallussaan Juho Mäki-Tammela, jolla on kahden voiton ja yhden kakkossijan myötä kasassa 36 pistettä. Kovimpana haastajana 33 pisteellään kauden ensimmäiseen sorakisaan starttaa seurakaveri Jarno Pentinpuro, joka oli nopein kauden avauksessa, mutta joutui tyytymään kakkossijoihin kahdessa seuraavassa. Aarni Mertanen 23,5 pisteellään täydentää kärkikolmikon kauden puolivälin kohdalla.

Kaksivedoissa hallitseva Suomen mestari Mika Lemmetti lähtee sorakisoihin kolmen pisteen johtoasemassa ennen Henri Niemeä. Kolmantena oleva Juha Lusa lähtee tavoittelemaan kärkikaksikkoa 10 pisteen takamatkalta.

Junioreiden mestaruuskamppailussa on tasaisempaa, sillä kärkikolmikko mahtuu kahden pisteen sisään. Jari Muilulla on 23 pistettä, Aki Suomisella 22 ja Juho Ruuthilla 21. Senioreissa ykköspaikkaa talvikauden päätteeksi jakoivat Marko Mäkiniemi ja Veijo Viitanen, joilla on kummallakin kasassa 23 pistettä. Sama tilanne on myös kolmannella sijalla, jota jakavat 19 pisteellään Leif Tuomela ja Ari Nousiainen.

Naisten luokassa Meiju Viitanen oli nopein kaikissa talven kisoissa ja starttaa soralle kolmen pisteen etumatkalta toisena olevaan Ada Akkaseen. Kolmantena on Kaisa Sistonen, jolla on kuitenkin kirittävää jo 11 pistettä Viitaseen.

Nuorissa kärkipaikkaa jakavat Eemil Piira ja Joona Ylipahkala. Leppävirralla Piiraa ei kuitenkaan nähdä, mikä nostaa Ylipahkalan osakkeita. Ykkössuosikki kisassa on kuitenkin vieraileva tähti Aaron Holopainen, joka on osoittanut huimia otteita Ralli SM -sarjan puolella tälläkin kaudella.

V1600-luokassa Valtteri Koski oli talvikaudella omaa luokkaansa nappaamalla voitot kaikista osakilpailuista. Hän johtaa sarjaa kuudella pisteellä ennen kuin lauantaina vaihdetaan soralle.

Rallisprint SM -pisteet: 3/6 osakilpailua:

4WD

1. Juho Mäki-Tammela 36p
2. Jarno Pentinpuro 33p
3. Aarni Mertanen 23,5p
4. Jari Lamminsivu 22,5p
5. Mats Rinne 20,5p

2WD

1. Mika Lemmetti 37p
2. Henri Niemi 34p
3. Juha Lusa 27p
4. Ville Reuter 23p 
5. Jere Pensas 22,5p

Juniorit

1. Jari Muilu 23p 
2. Aki Suominen 22p 
3. Juho Ruuth 21p
4. Petri Väyrynen 15p
5. Karel Kuusisto 13p 

Seniorit

1. Marko Mäkiniemi 23p
2. Veijo Viitanen 23p 
3. Leif Tuomela 19p
4. Ari Nousiainen 19p
5. Kai Mäkelä 8p

Naiset

1. Meiju Viitanen 23p
2. Ada Akkanen 20p
3. Kaisa Sistonen 12p

Nuoret

1. Eemil Piira 13p 
2. Joona Ylipahkala 13p
3. Vili Hyytiäinen 11p 
4. Aapo Litjo 9p 
5. Noora Kinnunen 8p

V1600

1. Valtteri Koski 27p
2. Miko Suvanto 21p 
3. Mika Rantasalo 9p
4. Lauri Ahoketo 7p
5. Timo Svanberg 7p