Suvannot ilman tulostavoitetta Uuteenkaupunkiin – ”Fiilis kuin hiottua timanttia”

VAG Motorsportin nykyaikaisin ralliauto Skoda Fabia R2 on jälleen täydessä lyönnissä, joten Markku ja Laura Suvanto lähtevät nautiskelemaan Rallin SM-sarjan tunnelmasta lauantaina ajettavaan Uudenkaupungin SM-ralliin.

Hienoon kuosiin teipattua ralliautoa oltiin turkulaistiimin toimesta testaamassa keskiviikkona ja kaikki palaset olivat kohdallaan.

– Kuljettajakaksikko ja kalusto on valmiina ja fiiliskin on kuin hiottua timanttia. ”Ukiralli” on tuttu meille kummallekin, olemme kilpailleet siellä menneinä vuosina, Markku Suvanto kertoo.

– Ainoa asia mikä vaivaa on ralliviikolla päälle iskenyt syysflunssa, Laura Suvanto harmittelee.

Tiimi on mukana erittäin kovatasoisessa SM3-luokassa, joten varsinaisia tulostavoitteita ei tähän ralliin aseteta. Kaksikko lähtee levittämään ’autourheilun ilosanomaa’, sekä saattamaan juuri kokoon parsittu Fabia R2-kilpuri maaliviivan yli.

– Ennakkotestien perusteella pieni voimanlähde toimii hyvin ja vauhtia saadaan ainakin enempi kerättyä kuin tutulla VW Golfilla, Markku taustoittaa.

Uudenkaupungin SM-ralli käynnistyy lauantaina kello 10.01.

Teksti: Jarno Saari, VAG Motorsportin tiedotus